28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитом

Щорічно 28 липня відзначають Всесвітній день боротьби з гепатитом (World Hepatitis Day). Саме 28 липня народився американський лікар Барух Самюель Блумберг, лауреат Нобелівської премії, який відкрив вірус гепатиту B.

Перший World Hepatitis Day був проведений в 2008 році за ініціативою Міжнародного альянсу по боротьбі з гепатитом. У 2011 році Всесвітній день боротьби з гепатитом офіційно затвердила Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ). У цей день ВООЗ рекомендує лікарям в різних країнах світу проводити просвітницькі акції, спрямовані на підвищення обізнаності населення про вірусний гепатит, його небезпеки і способи запобігання зараженню.

Вірусний гепатит – це запалення тканини печінки, викликане вірусом. За даними ВООЗ, вірусом гепатиту інфіковано близько 2 мільярдів людей у світі, тобто кожен третій житель планети.

З огляду на недостатню ефективність загальноприйнятих методів лікування вірусних гепатитів, в останні роки в лікуванні цієї групи захворювань застосовується також клітинна терапія. Стовбурові клітини сприяють відновленню ураженої печінки, чинять імуномодулюючу дію, а, за даними деяких дослідників, мають і противірусний ефект.

В Україні Інститутом клітинної терапії розроблені методи лікування вірусних гепатитів та цирозів печінки із застосуванням стовбурових клітин пуповинної крові.

Введення стовбурових клітин периферичної крові хворим на гепатит В з печінковою недостатністю покращувало показники аміаку в крові (через 1 тиждень), загального білірубіну, INR, креатиніну на 4 тиждень (Braz. J. Med. Biol. Res. 53 (11), 2020).

Введення мезенхімальних стовбурових клітин 91 хворому на гепатит В з печінковою недостатністю достовірно зменшувало показники смертності. Також зменшувався рівень загального білірубіну на 4 тижні порівняно з контрольною групою (Eur J Gastroenterol Hepatol. 2018 Oct;30(10):1224-1229.)

Найбільше значення в запобіганні вірусного гепатиту мають гігієнічні заходи (важливо для захисту від вірусів А та Е) і вакцинація. Обережність при переливанні крові і статевих контактах допоможе запобігти вірусам гепатитів В і С. Дуже важливою є своєчасна діагностика.