Органи зі стовбурових клітин

Отримання життєздатних органів людини зі стовбурових клітин вважається одним із найбільших наукових досягнень 2020 року.

Протягом 2020 року командам учених з Пітсбургського та Колумбійського університету (США) вдалося виростити зі стовбурових клітин печінку та нижньощелепну кістку. Також є повідомлення про отримання прототипу людського серця в лабораторії з усіма камерами та судинною сіткою.

Субстратом для лабораторного вирощування печінки слугували клітини шкіри людини, які вчені за допомогою технології відкритої Джоном Гердоном та Сінья Яманака (Нобелівська премія 2012 року) спершу перепрограмували в індуковані плюрипотентні стовбурові клітини, а потім за допомогою біореактора за 1 місяць культивували печінку. Вирощену зі стовбурових клітин печінку в Пітсбургському університеті навіть трансплантували лабораторним щурам. Через декілька днів було відзначено, що штучно вирощена печінка функціонує нормально.

Для того, щоб розглядати можливість трансплантації культивованої в лабораторії печінки людині, вченим потрібно ще вирішити деякі проблеми з кровопостачанням органу. Але вже розглядається можливість використання таких імплантів для людей, які очікують донорський орган. До речі, стовбурові клітини пуповинної крові – ідеальний матеріал для отримання IPS-клітин для цілей тканинної інженерії.

Субстратом для вирощування нижньощелепної кістки слугували стовбурові клітини жирової тканини. Різні популяції мезенхімальних стовбурових клітин можна також виділити з пуповинної крові, пуповини чи плаценти.

Нижньощелепна кістка за структурою та функцією – одна з найскладніших кісток людського тіла, а трансплантати нижньощелепної кістки часто потрібні в пластичній та реконструктивній хірургії.

Вирощені щелепи було пересаджено лабораторним свиням. Біонженерні кістки приживилися і нормально функціонували. Зараз вчені готуються трансплантувати біоінженерні кістки людям в рамках клінічних досліджень, зокрема пацієнтам з вродженими аномаліями прикусу.

Щодо «серця з пробірки», то, на думку вчених, це перший крок до створення повноцінних трансплантатів цього життєво важливого органа зі стовбурових клітин.

Раніше в Україні повідомлялося про отримання вітчизняними вченими пульсуючих клітин серця зі стовбурових клітин.

Таклж у світі ведуться роботи зі створення біотрансплантатів клапанів серця зі стовбурових клітин пуповинної крові. Такий біоінженерний клапан, пересаджений малюку з вадами серця, зможе рости разом з дитиною, і позбавити маленького пацієнта від подальших операцій з протезування серцевого клапана по мірі росту організму.

За матеріалами: https://health.24tv.ua/nayvazhlivishi-vidkrittya-meditsini-2020-rotsi_n1499578#5

Перший в Україні Кріобанк стовбурових клітин пуповинної крові, інших клітин та тканин людини, створений у 2003 р. при Інституті клітинної терапії пропонує майбутнім батькам послуги з кріоконсервування стовбурових клітин пуповинної крові, пуповини та плаценти згідно міжнародних стандартів. Збережені стовбурові клітини можна використати для лікування широкої низки важких хвороб. Сучасна наука також дає підстави сподіватися, що можливість вирощування органів зі стовбурових клітин буде незабаром доступна.