Що таке імунний паспорт і чому складно знайти імунологічного двійника?

Кожний із нас унікальний: відбитки пальців, форма вух, запах. Але ця унікальність не лише  зовнішня, наші клітини так само неповторні.

Що таке імунний паспорт?

 • Це унікальне поєднання і набір білкових молекул на поверхні клітини, що  називаються Human Leukocyte Antigen (HLA-антигени) або «лейкоцитарні антигени людини». Лейкоцитарні – тому що білки HLA найбільш виражені на цих клітинах крові
 • Завдання HLA-білків – розпізнати чужі клітини (віруси, бактерії, ракові клітини) і запустити імунну відповідь – програму відторгнення, щоб видалити їх з організму. Вона спрацьовує і під час трансплантації

Саме тканинна сумісність, тобто відповідність білків HLA між донором і реципієнтом, так важлива для приживлення трансплантату.

HLA-антигени найбільш виражені на ядровмісних клітинах, особливо лейкоцитах. Кістковий мозок – це кровотворні клітини, зокрема ранні та зрілі форми лейкоцитів. Тому трансплантація кісткового мозку вимагає найсуворішої відповідності між донором і хворим, порівняно навіть із пересадкою інших органів (серця, печінки, нирок).

Чому складно знайти HLA-двійника?

 1. Варіабельність.
  Комплекс HLA-антигенів у людей дуже варіабельний. І шанси знайти донора кісткового мозку в усьому світі становлять від 1 на 1000 до 1 на 1 000 000.
 2. Багатонаціональність.
  Надзвичайно складно знайти сумісного донора мультинаціональним сім’ям.
 3. Сумісність.
  Повними імунологічними двійниками можуть бути лише однояйцеві близнюки. Різною мірою сумісні близькі родичі. Цікава особливість дії системи антигенів HLA полягає в тому, що якщо сімейна пара виявиться ідеальними донорами один для одного, дітей у цієї пари бути не може.

Як відбувається пошук відповідного донора?

Свій імунний паспорт може визначити будь-хто. Необхідно лише здати кров на HLA-типування. Існує міжнародний реєстр, що містить інформацію про HLA-фенотипи здорових людей, які хотіли б врятувати комусь життя, ставши донором кісткового мозку. У разі  необхідності пересадки, дані імунологічного паспорта пацієнта вносять до цього реєстру для пошуку сумісного кісткового мозку або пуповинної крові з державних біобанків. І якщо знаходяться збіги, трансплантат пересилається до клініки для пересадки.

У разі неповної імунологічної сумісності безпечніше використовувати пуповинну кров, а не кістковий мозок, тому що ризик отримати імунологічні ускладнення значно нижчий. Чому так відбувається? Причина в тому, що антигени системи HLA на кровотворних клітинах пуповинної крові виражені менше.

Збереження пуповинної крові вашого малюка подарує йому спокійне майбутнє, впевненість у тому, що в разі потреби він має ідеально сумісний трансплантат кровотворних клітин, який врятує його здоров’я та життя.