Двійня або трійня: чи можна зберегти пуповинну кров усіх малюків?

Багатоплідна вагітність – явище рідкісне, але не унікальне, і становить 0,4-1,6% від усіх вагітностей. Вона буває різнояйцевою (багатояйцевою) і однойяцевою, в результаті багатоплідної вагітності може з’явитися на світ двійня, рідше – трійня, дуже рідко – більша кількість дітей. Перебіг вагітності та розродження при багатоплідній вагітності відрізняється від одноплідної, але сучасні діагностичні можливості та підходи до ведення пологів дозволяють в більшості випадків виносити й народити здорових малюків. При їх появі на світ, так само, як і при народженні однієї дитини, можна зібрати пуповинну кров і плаценту, зберігши цінні стовбурні клітини всіх народжених дітей.

Причини багатоплідної вагітності

Різнояйцева (багатояйцева) багатоплідна вагітність розвивається в результаті запліднення двох дозрілих одночасно яйцеклітин або більшої їх кількості. Однояйцева багатоплідна вагітність наступає при розвитку двох і більше ембріонів з однієї яйцеклітини. Помилково припускати, що більшість багатоплідних вагітностей – це результат активного застосування репродуктивних технологій, зокрема – ЕКЗ, при якому в матку пересаджують зазвичай не один, а мінімум два ембріони, щоб мати більше шансів на настання вагітності. Існують природні причини багатоплідної вагітності:

– Спадковість. Вагітність двійнятами або трійнею частіше зустрічається серед тих, у кого в родині вже були випадки багатоплідної вагітності.

– Раса. Найчастіше природні різнояйцеві багатоплідні вагітності зустрічаються у африканських народів, найрідше – у азіатських.

– Вік матері. Чим старше жінка, що завагітніла (якщо йдеться про природне зачаття), тим більша ймовірність багатоплідної вагітності.

При ЕКЗ мова йде про різнояйцеву багатоплідну вагітність, адже жінці переносять в порожнину матки ембріони з кількох запліднених яйцеклітин. Однояйцева багатоплідна вагітність буває тільки природною, її частота не змінюється. Вона становить приблизно 4 на 1000 пологів.

Завдяки точній ультразвуковій діагностиці зараз можна не тільки виявити багатоплідну вагітність, а й визначити стан кожного з близнюків, їхнє кровопостачання, ймовірні патології. До стану жінок, вагітних двійнею або трійнею, лікарі ставляться особливо уважно, адже їхнй організм несе підвищене навантаження.

Розродження при багатоплідній вагітності

Тактика ведення пологів при багатоплідній вагітності визначається багатьма факторами, оцінити які може тільки лікар, що веде вагітність. Він спирається на національні та міжнародні протоколи, бере до уваги стан здоров’я вагітної і стан малюків. При багатоплідній вагітності не рідкістю є розродження шляхом кесаревого розтину. Якщо це трійня, операція з великою ймовірністю буде плановою, а при вагітності двійнею жінці й лікарев доводиться бути готовими до екстреного кесаревого розтину, навіть якщо плануються природні пологи.

У жінок, вагітних двійнями або трійнею часто виникає питання, чи можна зберегти пуповинну кров новонароджених, як це роблять при одноплідній вагітності. Відповідь фахівців – так, це можливо. Це роблять у всьому світі, практика збору пуповинної крові та плаценти при народженні двійнят або трійн звична для лікарів так само, як і збір біологічних матеріалів після народження однієї дитини. Безліч сімей, в яких народилися близнюки, вже скористалися можливістю зберегти і застосувати стовбурові клітини, отримані після народження малюків.

Багатоплідна вагітність: збір пуповинної крові

У третьому триместрі вагітності жінка зазвичай знає про те, що виношує не одного малюка. Багатоплідна вагітність передбачає такі ж можливості збору і зберігання перинатальних тканин, як і одноплідна вагітність. Це гарна новина для сімей, які чекають народження близнюків, адже всі малюки таким чином отримають в майбутньому доступ до унікальних біологічних препаратів, які не будуть відторгатися організмом і прийдуть на допомогу в багатьох ситуаціях: від важких захворювань до процедур омолодження в зрілому віці. Кожна жінка при багатоплідній вагітності може укласти договір з Кріобанком на збір, обробку та зберігання перинатальних тканин. На процес збору біологічних матеріалів це не впливає. Порахувати, скільки буде коштувати збір пуповинної крові, пуповини і плаценти або кожного з цих біологічних матеріалів при багатоплідній вагітності можна за допомогою зручного калькулятора.

Ми вже писали про те, що спосіб розродження не впливає на можливість зібрати і зберегти пуповинну кров та інші перинатальні тканини. (ПОСИЛАННЯ НА СТАТТЮ ПРО КЕСАРВ РОЗТИН) Якщо при багатоплідній вагітності у вас заплановано кесарів розтин, заздалегідь подбайте про можливість зберегти цінні стовбурові клітини. Такий шанс дається один раз, у момент народження дитини. При підписанні договору на збір, обробку та зберігання перинатальних тканин фахівець Кріобанку пояснить вам всі особливості процесу при багатоплідній вагітності, але майбутній мамі слід пам’ятати кілька важливих моментів.

  • Зберігати слід пуповинну кров кожного з близнюків. У більшості випадків близнюки різнояйцеві, що означає, що стовбурові клітини одного не підійдуть іншому. Дайте кожному з малюків шанс мати в запасі власні клітини з повною імунною відповідністю.
  • При зборі пуповинної крові близнюків її часто менше, ніж при одноплідній вагітності, проте цього обсягу цілком достатньо для обробки, виділення стовбурових клітин і приготування необхідних препаратів у майбутньому. За даними наукової літератури, хоч обсяг зібраної у близнюків пуповинної часто менше, але вміст стовбурових клітин в ній буває вищим, ніж при одноплідній вагітності.

Не забувайте також, що мезенхзімальн стовбурові клітини плаценти і екстракт плаценти можуть застосовуватися також для родичів народжених дітей, адже препарати стовбурових клітин плаценти не вимагають імунної відповідності, на відміну від гемопоетичних клітин пуповинної крові. У будь-якому випадку, фахівці рекомендують зберігати клітини і пуповинної крові, і плаценти, адже це біологічні препарати різного типу, що мають різні властивості і застосовуються при різних захворюваннях.