Стовбурові клітини: що це і навіщо вони потрібні

Про стовбурові клітини говорять часто, проте багато хто знає лише те, що їх використовують для омолодження. Насправді терапія стовбуровими клітинами передбачає безліч інших варіантів їх застосування, зокрема, при хворобах, які не так давно вважалися невиліковними.

Основні властивості стовбурових клітин

Ці так звані “незрілі” або недиференційовані клітини містяться в організмі кожної людини, проте в дуже невеликій кількості. Організм сам використовує їх для того, щоб “ремонтувати” травмовані або хворі органи. Якщо “поломка” невелика, природних ресурсів організму вистачає, якщо побільше – в багатьох випадках одужанню можуть сприяти стовбурові клітини, введені у вигляді біологічного препарату. Головна властивість стовбурових клітин – здатність ділитися, “перетворюючись” на клітини будь-яких органів і тканин, заміщаючи ушкоджені клітини.

Стовбурові клітини в медицині: в яких галузях їх використовують

Уже майже 50 років стовбурові клітини застосовують для омолодження – зараз це називається антивіковою терапією. Сучасні підходи передбачають використання стовбурових клітин в комплексі з іншими можливостями медицини,  зокрема, фізіотерапією, косметологічними процедурами, дієтологічними рекомендаціями. Втім, саме стовбурові клітини здатні сповільнювати процеси старіння найбільш ефективно.

Про можливості лікування захворювань із застосуванням стовбурових клітин кажуть вчені в усьому світі. Україна є одним із лідерів у цій галузі, адже має і науковий потенціал, і клінічну базу. Зокрема, безліч досліджень у сфері застосування препаратів стовбурових клітин проводиться в лабораторії Інституту клітинної терапії з використанням біологічного матеріалу, який зберігає власний Кріобанк, відкритий в 2003 році.

Після досліджень, що тривали протягом пяти років, препарати стовбурових клітин пуповинної крові, розроблені в лабораторії Кріобанку, отримали офіційний дозвіл МОЗ України для клінічного застосування при лікуванні панкреонекрозу та критичної ішемії кінцівок. Про пацієнтку Віру Іванівну Зінкевич, для якої препарат стовбурових клітин став порятунком від панкреонекрозу, не раз розповідали по телебаченню. Після проведеної операції лікарі давали незначні шанси на одужання. Жінці, яка до хвороби важила 86 кг і схудла до 40 кг, втрачати було нічого, і вона погодилася на запропоноване лікарями експериментальне лікування стовбуровими клітинами. Введення стовбурових клітин як при панкреонекрозі, так і при інших захворюваннях відбувається за допомогою крапельниці. Зі словом “трансплантація” це не асоціюється, проте саме трансплантацією і є. Віра Іванівна успішно перенесла кілька таких процедур і невдовзі почувалася краще. Поліпшення виявилося стабільним: більше чотирьох років жінка, яка перенесла операцію в звязку з панкреонекрозом і отримала терапію стовбуровими клітинами, почувається добре. Її випадок далеко не єдиний: в Україні понад 100 пацієнтів з різними захворюваннями змогли отримати якісне та ефективне лікування важких патологій.

Багато хто, напевне, чув, що стовбурові клітини (зокрема, й отримані з пуповинної крові) використовують для формування нової тканини – шкіри, яка застосовується при лікуванні важких опіків. Ця методика дуже складна, вимагає участі висококласних фахівців і використання вартісного обладнання, проте в Україні є можливість її застосовувати.

Клінічні дослідження тривають

Основні властивості стовбурових клітин дозволяють використовувати їх при безлічі важких захворювань. Інститут клітинної терапії (Київ), що володіє власним сертифікованим Кріобанком (банк пуповинної крові також розташований в Києві), бере участь у завершальній фазі клінічних випробувань терапії біопрепаратами стовбурових клітин у схемах лікування різних хвороб. Серед найбільш перспективних напрямків – лікування

  • судинних ускладнень цукрового діабету (діабетичної стопи, діабетичної нейропатії, виразок нижніх кінцівок)
  • захворювань серця (ішемічна кардіопатія, патології скоротливої ​​функції серця)
  • захворювань опорно-рухового апарату (грижі міжхребцевих дисків, остеоартрит колінного суглоба)
  • кератитів (наслідків опіків, інфекцій)
  • захворювань печінки (цироз печінки, вірусні гепатити)

Крім того, в світі тривають дослідження в галузі створення органів для трансплантації, вирощених з використанням стовбурових клітин.

Омолодження стовбуровими клітинами: не тільки косметологія

Про можливості використання стовбурових клітин пуповинної крові для омолодження вже було сказано. Однак антивікова терапія – це не тільки турбота про шкіру та зовнішність. Це ще й можливість поліпшити загальний стан здоров’я, функції всіх органів, в буквальному сенсі продовжити молодість. Завдяки застосуванню стовбурових клітин з’явилася можливість ефективної профілактики багатьох захворювань – адже якщо організм отримує додаткову можливість для оновлення у вигляді препарату стовбурових клітин, то в будь-який момент може використовувати їх для “ремонту” травмованого або ураженого хворобою органу.

Стовбурові клітини пуповинної крові і плаценти: в чому переваги

Пуповинна кров – джерело гемопоетичних стовбурових клітин, з яких утворюються клітини крові, а з плаценти є можливість виділити мезенхімальні стовбурові клітини, які можуть диференціюватися в клітини тканин організму. Вони мають різні властивості і різні сфери застосування, але й ті, й інші можуть виявитися єдиним ефективним засобом у разі важкої хвороби. Учасники клінічних випробувань і багато хто з тих, кому необхідне лікування, отримують препарат з донорських стовбурових клітин. Їх підбирають за критерієм імунного подібності, щоб після лікування не відбулося відторгнення донорського матеріалу. Однак гарантія повного імунної подібності є тільки якщо використовуються власні – аутологічні – стовбурові клітини, отримані з пуповинної крові або плаценти при народженні.

Технологія зберігання стовбурових клітин пуповинної крові в кріосховищі – Кріобанку – існує не так давно. В Україні можливість зберегти біологічний матеріал для своєї дитини з’явилася в 2003 році, і відтоді все більше сімей ухвалюють рішення на користь такого “внеску” в майбутнє. Адже завдяки завбачливості батьків людина, яка народилася зараз, отримає через багато років універсальний препарат, який можна буде використовувати як для лікування захворювань, так і для підтримки здоров’я та молодості. У деяких випадках стовбурові клітини також можна використовувати для рідних братів і сестер, іноді – батьків.