Липень – місяць обізнаності про пуповинну кров

У 1982 р. американський учений Х. Броксмеєр зробив революційне повідомлення, що пуповинна кров є джерелом гемопоетичних стовбурових клітин і може розглядатися як альтернативний кістковому мозку трансплантат для лікування злоякісних та генетично обумовлених захворювань кровотворення. У 1988 р. в Парижі проф. Еліан Глюкман виконала першу у світі трансплантацію гемопоетичних стовбурових клітин пуповинної крові сиблінга для лікування анемії Фанконі у дитини. Успіх цієї операції привернув до пуповинної крові значну увагу медичної громадськості, призвів до виникнення банків пуповинної крові та відіграв важливу роль у становленні біотехнологічної індустрії в цілому.

На сьогодні стовбурові клітини пуповинної крові застосовуються у лікуванні близько 100 захворювань, і офіційно визнані альтернативою кістковому мозку Європейською групою з трансплантації крові та кісткового мозку (European Group for Blood and Marrow Transplantation (EBMT).

З метою підвищення обізнаності майбутніх батьків та медичного персоналу про цінність пуповинної крові, можливості її зберігання та клінічного застосування місяць липень у США упродовж багатьох років офіційно вважають місяцем поінформованості про пуповинну кров. На сьогодні цю ініціативу підхопили й інші країни, тож протягом липня  у світі активно проводяться численні освітні заходи, лекції, консультації за участі громадських та медичних організацій, на яких розповідають про останні наукові відкриття в галузі клітинної терапії, діяльність банків пуповинної крові, державні програми біобанкінгу. Одним із активних промоторів зберігання та клінічного застосування пуповинної крові є Метью Ферроу, перший у світі пацієнт, якому 32 роки тому застосували цей унікальний біоматеріал. Завдяки пуповинній крові чоловік веде повноцінне життя. 

В Україні перший і єдиний ISO-акредитований Кріобанк Інституту клітинної терапії підтримує місяць обізнаності про пуповинну кров та запрошує майбутніх батьків дізнатися більше про цінність стовбурових клітин пуповинної крові, пупкового канатика та плаценти і можливості довготривалого зберігання біоматеріалу в Кріобанку.