COVID-19 та вагітність

Невідоме ще рік тому захворювання – COVID-19 на сьогодні змінило чи не всі сфери нашого суспільного і навіть домашнього життя. Незалежно від того, що ми робимо: працюємо, вчимося, робимо покупки, насолоджуємося дозвіллям, подорожуємо, відвідуємо лікарів, зустрічаємося з рідними та друзями – тепер ми завжди насторозі, як не підхопити небезпечний коронавірус. А у вагітних жінок ця насторога подвійна, адже їм потрібно вберегти два життя.

Проаналізувавши авторитетні зарубіжні інформаційні ресурси, зокрема портал клініки Мейо (США), рекомендації  Королівського коледжу акушерів-гінекологів, Королівського коледжу акушерок та Королівського коледжу педіатрії та дитячого здоров’я, Королівського коледжу анестезіологів та асоціації акушерських анестезіологів (Об’єднане королівство Великобританії та Північної Ірландії), служби громадського здоров’я Англії та служби громадського здоров’я Шотландії, рекомендації вітчизняних фахівців та навіть блоги окремих практикуючих лікарів, ми підготували відповіді на найбільш часті запитання вагітних про COVID-19.

 

Чи мають вагітні вищий ризик заразитися COVID-19?

Вагітні жінки не мають вищого ризику підхопити SARS-CoV-2 порівняно з іншими категоріями населення. Але з огляду на повідомлення про важчий перебіг COVID-19 при вагітності, ризик передчасних пологів та відповідальність за обидва життя, лікарі рекомендують вагітним жінкам бути особливо обережними  в період пандемії COVID-19, особливо у 3-ьому триместрі вагітності.

 

Чи мають вагітні більший ризик ускладнень COVID-19?

 

Думки фахівців з цього приводу неоднозначні. Перелічені вище авторитетні британські медичні організації не вважають, що здорові вагітні жінки характеризуються вищим ризиком розвитку ускладнень COVID-19, але все ж відносять вагітних до групи з помірним ризиком виникнення тяжкої форми коронавірусної інфекції в якості додаткової перестороги.

За даними клініки Мейо, у вагітних жінок з COVID-19 частіше розвиваються дихальні розлади, що потребують лікування у відділенні інтенсивної терапії. Вагітні жінки також мають вищий ризик потребувати штучної вентиляції легень.

Вищий ризик розвитку ускладнень COVID-19 встановлено для темношкірих жінок, азіаток, іспанок та представниць деяких етнічних меншин. Визначено також, що вищий ризик розвитку тяжкої пневмонії мають вагітні жінки, віком більше 35 років, з індексом маси тіла понад 30, іншими медичними проблемами, зокрема на тлі підвищеного артеріального тиску та цукрового діабету.

Відсутні дані про підвищений ризик невиношування для вагітних жінок з COVID-19. Хоча за спостереженнями деяких лікарів, COVID-19 у першому триместрі вагітності може призвести до викидня.

Вважається, що пневмонія у жінок з COVID-19 може протікати важче,  якщо термін вагітності понад 30 тижнів, коли матка підтискає легені та діафрагму, і пацієнтка не може прийняти рекомендоване при пневмонії положення тіла – на животі.

Чи викликає коронавірус передчасні пологи?

 

На сьогодні немає однозначних даних про те, що  коронавірус викликає передчасні пологи. Незважаючи на статистичні дані про вищу частоту передчасних пологів у жінок з коронавірусом, існує думка,  що їх причиною міг бути не коронавірус. Лікарі також могли швидше родорозрішити жінок, інфікованих SARS-CoV-2, заради збереження їхнього здоров’я і щоб надати роділлям можливість  швидше одужати від COVID-19.

Хоча, за даними клініки Мейо (США) у жінок з COVID-19 існує вища ймовірність передчасних пологів, як і новонароджені від роділь з COVID-19 можуть потребувати стаціонарної медичної допомоги.

Згідно даних аналізу 427 вагітних жінок з достатньо важкою формою COVID-19, що вимагала госпіталізації, встановлено, що 1 з 5 малюків народився передчасно, і менше 20 малюків народжено дуже передчасно (раніше   32 тижня вагітності).

 

Як впливає коронавірус SARS-CoV-2 на плід?

 

На сьогодні відсутні дані про негативний вплив коронавірусу SARS-CoV-2 на розвиток плоду. Але COVID-19 у вагітних призводить до підвищеного згортання крові – тромбозу. В свою чергу тромбоз судин пуповини та плаценти може бути небезпечним для матері та дитини.

Загалом кількість дітей, народжених від доношених вагітностей (37 тижнів і більше) у жінок з позитивним аналізом на коронавірус, які після народження потребували лікування, була такою ж, як і серед жінок, не уражених коронавірусом, тобто 1 з 10 малят.

Які підходи до лікування COVID-19 у вагітних?

 

Загалом підходи до лікування COVID-19 у вагітних і не вагітних жінок суттєво не відрізняються. Вагітна жінка потребує підвищеної уваги медичних фахівців, а лікарські засоби повинні призначатися строго за показаннями, адже через плаценту вони потрапляють і в організм малюка. Лікування COVID-19 у вагітних спрямоване на полегшення симптомів, зокрема зниження гарячки та послаблення кашлю, важливе значення має достатній питтєвий режим. За показаннями призначаються антибіотики, антикоагулянти, інші лікарські засоби.

Критичним моментом перебігу COVID-19 є розвиток «цитокінового шторму», під яким розуміють надмірне виділення численних речовин прозапальної дії імунокомпетентними клітинами. «Цитокіновий шторм» виникає на 7-10 добу у пацієнтів з коронавірусною пневмонією і коронавірусом і є особливо небезпечним для вагітних.

 

Які підходи до обстеження вагітних з COVID-19?

 

При можливості, замість рентгенологічного обстеження легень чи комп’ютерної томографії вагітним жінкам намагаються провести ультразвукове обстеження легень.

 

Родорозрішення жінок з COVID-19?

 

Перебіг COVID-19 у кожної вагітної може бути різним і рішення про вид родорозрішення (природні пологи чи кесарів розтин) приймаються індивідуально для кожної пацієнтки.

Звичайно, дихальна недостатність є протипоказом до фізіологічних пологів – організм роділлі може не витримати потужного періоду.

Для уникнення навантаження на дихальну систему вагітних жінок розроджують під епідуральною анестезією, якщо немає протипоказань.

Який ризик передачі COVID-19 новонародженому?

 

На сьогодні відсутні дані про можливість передачі COVID-19 від матері до плоду під час вагітності, адже це респіраторний вірус, що передається повітряно-краплинним шляхом.

Згідно даних аналізу 427 вагітних жінок з достатньо важкою формою COVID-19, що вимагала госпіталізації, встановлено, що позитивний тест на коронавірус був в 1 з 20 новонароджених.

За спостереженнями лікарів, окрім можливого позитивного ПЛР-тесту в немовлят, народжених від жінок з COVID-19, інших відхилень у дітей не спостерігалося.

 

Чи може новонароджений перебувати з мамою палаті, якщо в неї позитивний аналіз на COVID-19?

 

Якщо немовля стабільне, доношене, відсутні супутні захворювання чи розлади, то така дитина може залишатися з мамою в палаті. Більшість експертів сходяться на думці, що ризик передачі COVID-19 від мами до новонародженого – низький, і більшість дітей легко переносять це захворювання.

Якщо дитина перебуває разом з мамою, хворою на COVID-19, рекомендується:

 1. Мити руки з милом щонайменше 20 секунд, перш ніж взяти дитину на руки. При відсутності мила, користуватися розчинами з вмістом спирту щонайменше 60%.
 2. При наближенні до дитини ближче, ніж на 2 м, одягати захисну маску.
 3. Тримати малюка на відстані понад 2 м.
 4. При перебуванні з малюком в лікарні обговорити з медичним персоналом можливість встановлення фізичного бар’єру між матір’ю та немовлям.

 

Які підходи до грудного вигодовування жінками з  COVID-19?

 

Породілля з COVID-19 може перебувати разом з дитиною та годувати її, якщо її стан здоров’я це дозволяє. За даними клініки Мейо (США) на сьогодні не встановлено, чи коронавірус SARS-CoV-2 може передаватися через грудне молоко, як і не виявлено коронавіруса в грудному молоці.

На думку фахівців, при грудному вигодовуванні малюк може заразитися коронавірусом від матері не через молоко, а через респіраторні мікрокрапельки. Тому, лікарі радять матерям мити руки перед торканням новонародженого та одягати захисну маску на період грудного вигодування.

Якщо дитина перебуває з матір’ю в різних кімнатах, грудне годування можна здійснювати за допомогою молоковідсмоктувачів та за участі посторонніх осіб. Перед використанням молоковідсмоктувача жінка повинна добре помити руки з милом, а на період зціджування молока одягнути захисну маску.

Як вагітним берегтися від коронавірусу?

Вагітні жінки повинні дотримуватися загальноприйнятих рекомендацій щодо захисту від інфікування коронавірусом SARS-CoV-2:

 1. соціальна дистанція;
 2. носіння захисних масок чи респіраторів;
 3. часте миття рук.

Рекомендації міжнародних експертів «Як вберегтися від коронавірусу» для вагітних жінок також включають наступні поради:

 1. Підтримувати фізичну активність та достатній питтєвий режим (для запобігання тромбозу).
 2. Дотримуватися здорового харчування і додатково отримувати вітамін D та фолієву кислоту.
 3. Проходити усі призначені при вагітності медичні обстеження.
 4. Негайно повідомити лікаря, якщо ви відчули погіршення стану здоров’я чи симптоми COVID-19.

Також вагітним жінкам рекомендується вакцинуватися від грипу, адже одночасне інфікування вірусом грипу та коронавірусу може бути особливо небезпечним під час вагітності. Вакцинуватися можна з перших до останніх тижнів вагітності.

За матеріалами: https://life.pravda.com.ua/health/2020/12/9/243320/,

https://www.rcog.org.uk/en/guidelines-research-services/guidelines/coronavirus-pregnancy/covid-19-virus-infection-and-pregnancy/,

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/pregnancy-and-covid-19/art-20482639,

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/need-extra-precautions/pregnancy-breastfeeding.html,

https://www.instagram.com/tv/CGoUJBgHRA3/?igshid=1bafmg9xifrbl