Коронавірус під час вагітності: паніка скасовується

Минув лише рік відтоді, як повсякденне життя в усьому світі змінилося через появу нового вірусу. Цей представник родини коронавірусів, якому дали назву SARS-CoV-2, поставив на межу виживання системи охорони здоров’я в більшості країн, через нього мільйони громадян різних держав втратили роботу, змогу отримувати планову медичну допомогу, подорожувати, відвідувати рідних, бачитися з друзями і навіть із власними дітьми, повноцінно навчатися й вести звичний спосіб життя. Серед тих, хто впродовж усього цього часу відчуває найбільший страх перед новою хворобою – вагітні. Кожну жінку в очікуванні дитини хвилювало і хвилює важливе питання: що буде, якщо я під час вагітності захворію на COVID-19? Ми проаналізували різні публікації на цю тему, вивчили рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я й зібрали для вас необхідну інформацію. І почнемо з найважливішого: з великою ймовірністю ані вам, ані вашій дитині не загрожує особливо велика небезпека.  

“Я вагітна. Чи означає це, що у мене підвищений ризик захворіти на COVID-19?”

Ні, ризик захворіти приблизно дорівнює ризику для популяції загалом. Тобто ймовірність захворіти для вас не перевищує таку ж імовірність для чоловіків та невагітних жінок. Вагітність не є фактором, який робить організм більш сприйнятливим до вірусу. Це означає, що вам достатньо дотримуватися загальних заходів безпеки:

  • уникати скупчень людей
  • уникати спілкування з людьми, які мають ознаки ГРВІ
  • носити маску для захисту дихальних шляхів у громадських місцях
  • регулярно мити руки
  • частіше бувати на свіжому повітрі, регулярно провітрювати приміщення, де ви знаходитеся більшість часу

“У мене третій триместр вагітності. Чи існує для мене підвищений ризик ускладнень COVID-19?”

Вагітність як така не є фактором, який провокує підвищену ймовірність ускладнь коронавірусу. Це стосується будь-якого триместру. Водночас, наявність інших факторів ризику може призводити до важкого перебігу захворювання. Як і для чоловіків та невагітних жінок, цими несприятливими факторами є:

  • наявність соматичних захворювань, особливо цукрового діабету та гіпертонії
  • наявність зайвої ваги, ожиріння

Вважається, що більший ризик розвитку ускладнень мають жінки з пізньою вагітністю, але провокуючим фактором у цьому випадку є не вагітність, а вік і пов’язані з ним імовірні проблеми зі здоров’ям.

Однак також існують дані, які підтверджують дещо підвищений ризик дихальних розладів та необхідність лікування у відділеннях інтенсивної терапії саме для вагітних.

“Я на тридцятому тижні вагітності. Читала, що при COVID-19 у жінок частіше бувають передчасні пологи. Чи маю я готуватися до цього?”

Існують дані, які підтверджують підвищення ймовірності передчасних пологів у вагітних із COVID-19. Але ця статистика не охоплює причин, які призвели до передчасної появи дитини на світ. Вірогідно, у деяких випадках лікарі вирішували провести пологи раніше призначеного часу, щоб полегшити перебіг недуги для вагітної жінки або прискорити її одужання. Зважаючи на те, що в третьому триместрі вагітності COVID-19 може протікати важче через тиск матки на легені та діафрагму, при цьому жінка при пневмонії не може лежати в рекомендованому положенні (на животі), є й мовірність, що передчасні пологи ініціюють також з цієї причини. Втім, немає однозначних даних, які б підтверджували, що безпосередньо наявність віруса в організмі вагітної є причиною передчасного народження дитини.

“Я очікую пологів найближчими днями і маю позитивний тест на COVID-19. Чи означає це, що моя дитина також заражена вірусом або може заразитися при народженні?”

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, ризику передачі коронавірусу від зараженої COVID-19 мами плоду немає, адже в пробах навколоплідних вод та в грудному молоці слідів вірусу не знайдено – принаймні, наявні дотепер жодні дані цього не підтверджують.

Також немає даних, які б свідчили, що вірус може передаватися від матері до дитини при народженні природним шляхом або через кесарів розтин. Єдиний спосіб передачі вірусу від матері до дитини – повітряно-крапельний.

“Чи можна мені буде контактувати з дитиною, якщо на момент пологів я буду хвора на COVID-19 і чи можна мені буде годувати її груддю?”

Експерти ВООЗ наполягають на тому, що ранній контакт та грудне вигодовування є важливими факторами нормального розвитку дитини, в тому числі, у випадку, якщо жінка хворіє на COVID-19. У рекомендаціях цієї організації вказано, що породілля має право (і повинна, якщо цьому немає інших перешкод)

  • знаходитися в одному приміщенні з дитиною (палаті, кімнаті)
  • контактувати з нею, тримати на руках, доглядати, тобто мати звичайний для мами для новонародженого тілесний контакт
  • годувати дитину груддю

Увага: в усіх цих випадках жінка має дотримуватися так званої респіраторної гігієни, використовуючи медичну маску або респіратор для захисту дихальних шляхів, а також стежити за чистотою рук. Усі поверхні в приміщенні, де знаходиться мама з новонародженим, потрібно дезінфікувати.

“Я захворіла на COVID-19 у другому триместрі вагітності. Які види досліджень мені можна проводити для діагностики стану легень?”

Зважаючи на те, що рентгенологічне обстеження та комп’ютерна томографія не рекомендовані впродовж усієї вагітності, рекомендується замінити їх ультразвуковим дослідженням легень, якщо це можливо. Спостереження вагітності у жінок, які перехворіли на COVID-19, здійснюється у режимі та в об’ємі, який призначає ваш лікар. Особливих рекомендацій для ведення вагітності у жінок, які перехворіли на коронавірус, немає.

“Чи обов’язково мені робитимуть кесарів розтин, якщо на момент пологів у мене буде COVID-19?”

Ні, питання про тактику ведення пологів вирішується у кожній ситуації індивідуально. Рішення про призначення кесаревого розтину залежить не від факту зараження породіллі коронавірусом, а від факторів, пов’язаних зі станом жінки та плода.

Лікарі та науковці постійно отримують нові дані щодо перебігу та лікування COVID-19. Наявні дані можна вважати відносно заспокійливими для вагітних: немає інформації, яка б доводила, що вагітні знаходяться в групі підвищеного ризику щодо ймовірності захворіти на COVID-19 чи розвитку ускладнень або важкого перебігу недуги. Тому панікувати не варто!