Досвід лікування аутизму стовбуровими клітинами пуповинної крові Ніколоза з Грузії

Аутизм – це розлади неврологічного розвитку, що проявляються в ранньому віці. Типовими його проявами є порушення соціальної взаємодії, повторювана поведінка, обмежені інтереси й активність. Причини аутизму різноманітні: від генетичної схильності до впливу чинників навколишнього середовища. Раніше розлади аутистичного спектру діагностували в 1 на 88 дітей, зараз в 1 на 68. Науково доведено деякі зміни в морфології головного мозку людей з аутизмом. Близько 40% таких дітей страждають розумовою відсталістю. На жаль, ліків або методу лікування аутизму поки не існує.

Ніколозу з Грузії поставили діагноз «аутизм» у віці 3 років, хлопчик не вимовляв жодного слова, не міг зосередити ні на чому увагу, не цікавився і не спілкувався з дітьми.

Ніколоз пройшов класичне лікування – ABA-терапію (Applied Behavior Analysis). Ця інтенсивна навчальна програма розроблена, щоб навчити дітей з аутизмом основним соціальним навичкам – від здатності спілкуватися до соціальних взаємодій, самообслуговування, поведінки в школі, можливості працевлаштуватися в майбутньому. На жаль, програма дала лише незначне поліпшення – хлопчик навчився вимовляти три слова.

Пізніше батьки дізналися, що прояви аутизму знижуються після лікування стовбуровими клітинами власної пуповинної крові. Тоді батьки Ніколоза звернулися в банк пуповинної крові Грузії, де зберігалася його пуповинна кров, і дізналися про можливості проходження такого лікування.

Суть лікування стовбуровими клітинами пуповинної крові полягає в проведенні трьох інтратекальних ін’єкцій дітям з аутизмом з інтервалом у 6 місяців. Голка вводиться між хребцями, транспортуючи стовбурові клітини прямо в спинномозкову рідину, що переносить їх в усі ділянки кори головного мозку, мозочка та лімбічної системи. Стовбурові клітини доставляються до осередку ураження і забезпечують виражений паракрінний ефект.

Значне поліпшення стану Ніколоза відзначили вже після двох ін’єкцій. Його словниковий запас значно розширився, Ніколоз може спілкуватися короткими реченнями. Поведінка покращилася, емоційні вибухи і агресія припинилися. Ніколоз ходить до школи та вчиться по незначно адаптованій програмі.

Батьки Ніколоза вдячні акушеру-гінекологу, який переконав їх у необхідності збереження пуповинної крові та вважають сьогоднішній стан свого сина дивом.

Стаття написана за матеріалами Parents Guide to Cord Blood – https://parentsguidecordblood.org/en/news/nicoloz-story-autism-treatment-intrathecal-injection-autologous-cord-blood