Пуповинна кров: міфи і правда

Більшість сімей дізнається про можливість зібрати й зберегти пуповинну кров новонародженого в період підготовки до пологів, тож є час все обміркувати й вирішити, чи зберігати біологічний матеріал після пологів. Деякі мами, дізнавшись про збір пуповинної крові вже після народження дітей, шкодують, що не звернулися до кріобанку. Дехто, плануючи пологи, сумнівається, чи варто зберігати пуповинну кров новонароджених або категорично відкидають таку можливість, посилаючись на поширені стереотипи. Ми розвіємо міфи, що заважають сім’ям приймати життєво важливе рішення.

Міф 1: збір пуповинної крові – це небезпечно

Збір пуповинної крові – абсолютно безболісний і безпечний процес як для мами, так і для новонародженого. У момент, коли відбувається забір крові, дитина вже повністю відділена від пуповини й плаценти. У пуповинну вену перерізаного материнського фрагмента пуповини вводиться стерильна голка, за допомогою якої в стерильний контейнер стікає залишок крові, яка була в пупковому канатику. На цьому етапі важливо, щоб лікар або акушерка, які проводять забір крові, дотримувалися всіх правил для збереження стерильності біологічного матеріалу. Процес збору пуповинної крові описаний в наказі МОЗ №481 від 10.07.2014 р, з якими знайомий персонал, що має право проводити забір біологічного матеріалу. Ніяких ризиків у процесі збору пуповинної крові немає, на майбутньому здоров’ї дитини або стані мами це ніяк не позначається. Фактично, лікар збирає в стерильний контейнер те, що кілька років тому просто утилізували.

Міф 2: якщо зібрати пуповинну кров, її “недоотримає” новонароджений

В організмі новонародженого обсяг крові становить 5-8% від маси тіла. Збір пуповинної крові проводиться вже після того, як пуповина перерізана і дитина почала дихати самостійно. Але мам турбує питання, чи не стане медичний персонал поспішати перерізати пуповину, щоб отримати більше пуповинної крові. Цього не станеться. Якщо жінка уклала договір з кріобанком на збір і зберігання пуповинної крові, пуповина буде перерізана відповідно до наказу МОЗ. Деякі породіллі наполягають на тому, щоб пуповина була перерізана тільки тоді, коли перестане пульсувати, але навіть у цьому випадку можна зробити забір пуповинної крові. Лікарі все ж наполягають на тому, що перерізання пуповини має проводитися в період часу, регламентований національними та міжнародними нормативними документами. Так роблять в усьому цивілізованому світі, і забір пуповинної крові проводять в усіх високорозвинених країнах. Якби була ймовірність завдати шкоди дитині, у США та країнах Європи процедура б не проводилася, і в цих державах не працювали б десятки банків пуповинної крові – публічних і сімейних.

Обсяг зібраної після народження дитини пуповинної крові може бути різним і в середньому становить 50-100 мл. Ці кілька десятків мл крові не “забирають” у немовляти, вони просто залишаються в пупковому канатику, який буде утилізовано, якщо мама не уклала з кріобанком договір на зберігання біологічного матеріалу. Зібрати пуповинну кров при народженні – єдиний шанс забезпечити дитині в майбутньому доступ до аутологічних (власних) стовбурових клітин – молодих, найбільш активних, зібраних у перші хвилини життя, таких, що не піддавалися впливу факторів навколишнього середовища або шкідливих звичок. Адже навіть отримані в дорослому віці стовбурові клітини кісткового мозку ніколи не будуть такими молодими й активними, як отримані з пуповинної крові при народженні.

Міф 3: при кесаревому розтині не можна зібрати пуповинну кров

Пуповинну кров можна зібрати в більшості випадків, яким би не був спосіб розродження. Плановий кесарів розтин не є протипоказанням для збору пуповинної крові. На вартості збору і зберігання пуповинної крові спосіб розродження не відбивається. Збір пуповинної крові проводиться незалежно від кількості народжених дітей, однак якщо очікується двійня або трійня, змінюється вартість послуг кріобанку. Протипоказань для збору пуповинної крові практично немає, проте рішення про можливість збору крові завжди за лікарем, який виходить із реальної ситуації та перебігу пологів.

Міф 4: збір і зберігання пуповинної крові – це дуже дорого

Це не так дорого, як здається тим, хто ніколи не цікавився вартістю. Кріобанки зазвичай надають значні знижки при оплаті всього передбаченого в договорі терміну зберігання біологічного матеріалу. За допомогою зручного калькулятора на нашому сайті легко підрахувати, скільки буде коштувати збір і зберігання пуповинної крові при народженні однієї дитини або при багатоплідній вагітності.

На практиці виявляється, що мобільний телефон, страхування автомобіля або річний абонемент в спортзал можна порівняти за ціною з вартістю збору та обробки біологічного матеріалу для отримання унікальних стовбурових клітин, які в майбутньому можуть врятувати життя. При пологах можна зібрати й інші тканини – пуповину і плаценту, з яких також виділяють стовбурові клітини, а з плаценти роблять цінний багатофункціональний екстракт. Збір, обробка та зберігання всіх біологічних матеріалів дійсно дорожча, натомість мінімум, який дасть можливість забезпечити дитину необхідними стовбуровими клітинами в майбутньому – це пуповинна кров, збір і зберігання якої цілком доступні. Крім того, варто пам’ятати про вартість донорського матеріалу. В Україні немає публічних банків пуповинної крові та страхової медицини, завдяки яким була б можливість безкоштовно отримати трансплантат у разі потреби. На жаль, в наших реаліях якщо немає збережених власних стовбурових клітин, матеріал для трансплантації доводиться купувати. Вартість донорського трансплантата кісткового мозку коштує близько 40000 євро, і не завжди вдається знайти імунологічно сумісний біологічний матеріал. Вартість клітин пуповинної крові із закордонного публічного банку обійдеться в 20000 євро. Якщо підрахувати вартість забору та зберігання пуповинної крові, плаценти й пуповини, ви зрозумієте, що послуги кріобанку в порівнянні з покупкою донорських стовбурових клітин коштують у 10-20 разів менше – в залежності від кількості дітей і збереженого біологічного матеріалу.

Міф 5: надійніше зберігати пуповинну кров за кордоном, ніж в Україні

В Україні діє жорстке законодавство, яке регулює роботу банків пуповинної крові. Це постанова Кабінету міністрів України від 2.03.2016 №286 “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності банків пуповинної крові, інших тканин і клітин людини”. Тут  ви можете прочитати список вимог і документів, необхідних банку пуповинної крові для отримання відповідної ліцензії. У Кріобанку Інституту клітинної терапії при обробці біологічних матеріалів для отримання стовбурових клітин і для їх кріозберігання застосовуються методики, що використовуються в найсучасніших і найбільш прогресивних біобанках світу. Тільки Кріобанк Інституту клітинної терапії в Україні відповідає стандарту ISO 9001:2015, а це означає, що всі процеси в ньому проводяться відповідно до міжнародних стандартів якості. Навіть якщо ви плануєте переїзд на постійне місце проживання до іншої країни, стовбурові клітини пуповинної крові, збережені в Україні, зокрема, в Кріобанку Інституту клітинної терапії, можна перевезти на зберігання до кріобанку в іншій країні, а також при необхідності використовувати за кордоном для лікування. Якщо сім’я в найближчі роки не планує виїжджати з країни, недоцільно організовувати дороге перевезення біологічного матеріалу до іншої держави, щоб отримати там послуги банку пуповинної крові такого ж рівня, як в Україні. Однак, обираючи український кріобанк, необхідно звертати увагу на наявність у нього міжнародних сертифікатів і акредитацій, що в майбутньому дозволить при необхідності перевезти біоматеріал для зберігання або використання до іншої країни. Докладніше про критерії вибору банку пуповинної крові ми писали тут.

Ще одна перевага зберігання пуповинної крові в українському кріобанку – можливість своєчасно доставити зібраний біологічний матеріал в лабораторію для обробки та підготовки до тривалого зберігання. Із будь-якого населеного пункту на території України можна привезти кров у наш Кріобанк, контролюючи всі етапи переміщення завдяки наявності власної логістичної служби. А ось забезпечити своєчасну доставку крові до закордонного банку не так просто. Чим довше пуповинна кров знаходиться “в дорозі”, тим менше стовбурових клітин з неї можна виділити. При перевезенні крові за кордон час йде не тільки безпосередньо на доставку, а й на підготовку документів на вивезення біологічних матеріалів, без яких легальне перевезення неможливе. У разі нелегального перевезення важко навіть припустити, чи буде витримано температурний режим в дорозі і чи вдасться до моменту доставки зберегти якість крові, необхідну для виділення стовбурових клітин у зарубіжному біобанку.

Міф 6: хвороби, при яких може знадобитися клітини пуповинної крові, зустрічаються так рідко, що немає сенсу платити за її зберігання

На питання про те, від яких хвороб пуповинна кров може допомогти, сьогодні не можна дати вичерпну відповідь: щорічно в світі роблять відкриття і проводяться клінічні випробування препаратів стовбурових клітин при різних захворюваннях, тож цей список постійно поповнюється. У 2006 і 2010 роках Європейська асоціація трансплантації крові і кісткового мозку оголосила пуповинну кров співвідносним з кістковим мозком джерелом гемопоетичних стовбурових клітин. Ці клітини, відповідно до офіційно затверджених міжнародних протоколів, застосовуються в лікуванні хвороб крові (лейкозів, лімфом, мієлодиспластичного синдрому), вроджених імунодефіцитів, генетично обумовлених хвороб метаболізму. Є також чимало наукових повідомлень про ефективність клітин пуповинної крові в лікуванні аутизму, дитячого церебрального паралічу, наслідків інсульту, ішемічної хвороби серця, кардіоміопатії, цукрового діабету, цирозу печінки та багатьох інших захворювань. Однак лікування цих патологій сьогодні проводиться в рамках клінічних досліджень. На відміну від фармацевтичних компаній, які володіють великими фінансовими ресурсами і швидко проводять масштабні багатоцентрові клінічні дослідження ефективності препаратів, банки пуповинної крові проходять цей шлях значно довше. Це пов’язано і з більш скромними фінансовими можливостями, і з кількістю пацієнтів, які можуть брати участь в дослідженнях – адже лікування стовбуровими клітинами часто застосовується при досить рідкісних захворюваннях.

І все ж у 2012 році Міністерство охорони здоров’я України офіційно схвалило розроблений Інститутом клітинної терапії метод лікування гострого панкреатиту і панкреонекрозу із застосуванням стовбурових клітин пуповинної крові і тканини пупкового канатика. А в жовтні 2019 року українські вчені в рамках Міжнародного медичного форуму в Києві представили нову для всього світу технологію вирощування біоімплантатів зі стовбурових клітин. Із них кардіохірурги зможуть під час операції змоделювати клапан серця або інший необхідний фрагмент пошкодженого органу. Методика передбачає використання стовбурових клітин пуповинної крові або жирової тканини. Якщо таке біопротезування зробити в дитячому віці, імплант буде буквально рости разом з пацієнтом, і його заміна, як при імплантації штучних тканин, не знадобиться.

Знанчі переваги збережена пуповинна кров дає у випадках, якщо необхідна пересадка гемопоетичних стовбурових клітин при злоякісних хворобах крові. При підборі донорських стовбурових клітин кісткового мозку ймовірність імунного відповідності, на жаль, дуже низька й іноді становить 1:1000000. Однак якщо батьки зберегли при народженні пуповинну кров, в разі необхідності дитина в будь-якому віці матиме доступ до аутологічних (власних) стовбурових клітин, що не викликатимуть відторгнення після трансплантації. Необхідні клітини не потрібно буде шукати в реєстрах донорів, нікому з близьких, чиї клітини кісткового мозку можуть підійти, не доведеться проходити болісну операцію (а іноді не одну) для отримання стовбурових клітин кісткового мозку. Ліки будуть завжди доступні, і їхня вартість буде незрівнянно нижча, ніж вартість донорських клітин кісткового мозку або пуповинної крові.

Збережені при народженні стовбурові клітини пуповинної крові можуть буквально врятувати життя в майбутньому і зберегти його високу якість. Ті, кому знадобилася пуповинна кров для лікування, заощадили великі кошти на терапії, адже придбання донорських стовбурових клітин обходиться, як було сказано вище, в десятки тисяч євро.

Міф 7: стовбуровими клітинами із зібраної пуповинної крові зможе скористатися тільки дитина, кров якої зібрали

Скористатися збереженими стовбуровими клітинами може дитина, кров якої була зібрана і збережена при народженні, з великою ймовірністю – хтось із її рідних братів і сестер. Є ймовірність, що клітини пуповинної крові дитини підійдуть комусь із її батьків. Іноді виникає питання “а якщо клітини не знадобляться для лікування, що з ними робити?” Їх можна використовувати в програмах антіейдж-терапії, тобто для омолодження організму. Якщо антіейдж-терапія проводиться із застосуванням стовбурових клітин, це дозволяє знизити розвиток багатьох захворювань, що виникають з віком, в тому числі, вплинути на пухлинні процеси. Ми писали про це в одній з наших публікацій.

Міф 8: збережена пуповинна кров може виявитися непридатною до використання

Збір, обробка та зберігання пуповинної крові – технологічно складний процес, який регулюється національними та міжнародними законодавчими актами, вимагає високої кваліфікації персоналу, використання якісних матеріалів (наприклад, кріопротекторів, які захищають клітини від руйнування в процесі заморожування і при зберіганні). Якщо на якомусь етапі допускається помилка, це дійсно може негативно вплинути на якість отриманих після розморожування стовбурових клітин. Саме тому біобанк потрібно обирати ретельно, цікавлячись усіма аспектами обробки та зберігання пуповинної крові, сертифікатами, ліцензіями і акредитаціями банку. Наприклад, технологія, що застосовується в Кріобанку Інституту клітинної терапії, дозволяє отримати до 96% життєздатних клітин після розморожування пуповинної крові.

Міф 9: варто зберігати тільки пуповинну кров, а плаценту і пупковий канатик можна утилізувати

Насправді всі ці біологічні матеріали – пуповинна кров, плацента і пупковий канатик – можуть бути джерелом різних типів клітин. Крім того, з плаценти виготовляють цінний плацентарний екстракт, який застосовується в різних галузях медицини і в косметології. Більше про можливості, які отримує сім’я, яка зберегла плаценту після народження дитини, ми писали в одному з наших матеріалів.

Пуповинна кров є особливим джерелом стовбурових клітин, адже вона співставна з кістковим мозком за якістю трансплантата. Тобто, саме гемопоетичні клітини пуповинної крові можна використовувати для лікування злоякісних хвороб крові, первинних імунодефіцитів, генетичних хвороб метаболізму. Плацента і пупковий канатик містять інший тип стовбурових клітин – мезенхімальні стовбурові клітини, які почали досліджувати лише в останнє десятиліття. Однак уже зараз мезенхімальні стовбурові клітини використовують при трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин для поліпшення їх приживлення і зниження імунологічних реакцій відторгнення. Саме мезенхімальні стовбурові клітини активно застосовують в рамках клінічних досліджень при лікуванні розсіяного склерозу, хвороби Крона, неспецифічного виразкового коліту та інших захворювань. Ці клітини здатні відновлювати тканину міокарда, печінки, легенів, хрящову і кісткову тканину. Тому зберігання стовбурових клітин плаценти і пупкового канатика – такий же логічний і мудрий крок, як і зберігання пуповинної крові. На відміну від гемопоетичних стовбурових клітин, які на 100% підходять тільки дитині, з пуповинної крові якої вони були отримані, мезенхімальні стовбурові клітини плаценти і пупкового канатика можуть безпечно, без ризику відторгнення або інших небажаних реакцій застосовуватися для родичів дитини.