17 листопада – Всесвітній день пуповинної крові

«Рідке золото медицини», «найбільша історія успіху в галузі біотехнологій», «дар життя», «дарунок природи» – як тільки не називали пуповинну кров впродовж 32 років її успішного застосування для лікування хвороб!

Ще в 70-х рр. ХХ століття дослідженнями С. Кнудтзон, Х. Броксмеєра та інших було доведено, що пуповинна кров за клітинним складом більш схожа до кісткового мозку, ніж периферичної крові, тобто тої, що тече по судинах дорослого, а точніше містить велику кількість кровотворних стовбурових клітин – CD 34+. Трансплантація кровотворних стовбурових клітин, більш відома як трансплантація кісткового мозку,  – єдиний метод лікування деяких злоякісних та генетичних хвороб крові й метаболізму. За розроблений метод трансплантації клітин CD 34+ Доннал Томас та Джозеф Мюррей були відзначені Нобелівською премією, і на сьогодні це «золотий стандарт» в онкогематології.

З огляду на проблеми пошуку сумісного донора кісткового мозку та травматичність отримання цього біоматеріалу, ідея абсолютно безпечного та безболісного виділення кровотворних  клітин з пуповинної крові виглядала надзвичайно обнадійливо, і вже в 1988 р. у Франції було виконано першу успішну трансплантацію пуповинної крові. Згодом трансплантація пуповинної крові ввійшла в медичні протоколи, і на сьогодні таких застосувань лише в гематології виконано більше 40 000.

Стовбурові клітини пуповинної крові в рамках клінічних досліджень також застосовуються у лікуванні аутизму, дитячого церебрального паралічу, легеневої дисплазії, серцево-судинних захворювань. Вивчається ефективність стовбурових клітин пуповинної крові та пупкового канатика в лікуванні COVID-19.

В Україні Інститутом клітинної терапії з використанням стовбурових клітин пуповинної крові та пупкового канатика розроблено методику лікування ускладнень COVID-19, цирозу печінки та вірусних гепатитів, цукрового діабету, кардіоміопатії, критичної ішемії нижніх кінцівок та гострого панкреонекрозу.

З метою підвищення обізнаності населення про біологічну цінність пуповинної крові та можливості її довготривалого зберігання 17 листопада у всьому світі відзначається Всесвітній День пуповинної крові. Біобанкінг пуповинної крові підтримують найавторитетніші міжнародні організації, зокрема «Червоний хрест».

В Україні майбутні батьки можуть зберегти пуповинну кров при народженні дитини в Кріобанку Інституту клітинної терапії,  першому вітчизняному біобанку (з 2003 р., ліцензія МОЗУ, акредитація ISO). Кріобанк також надає послуги довготривалого зберігання мезенхімальних стовбурових клітин плаценти та пуповини згідно міжнародних стандартів.