Cтовбурові клітини лікують безпліддя

Народження дитини – один із найщасливіших моментів у житті кожної родини, а також важливий аспект життєвої реалізації чоловіка чи жінки. Проте, в сучасному світі практично кожна 7 пара має проблеми з зачаттям, а загалом на безпліддя в різних країнах страждає близько 160 млн осіб.

Сучасна медицина володіє широкою низкою консервативних та хірургічних методів лікування безпліддя. Але, на жаль, часом навіть із застосуванням екстракорпорального запліднення не всім жінкам вдається завагітніти. Тому, в останнє десятиліття як у лікуванні безпліддя, так і з метою покращення результатів екстракорпорального запліднення дедалі ширше застосовують стовбурові клітини.

В Інституті клітинної терапії розроблені комплексні програми підвищення фертильності у чоловіків та жінок із застосуванням стовбурових клітин.

Механізм лікувальної дії стовбурових клітин при безплідді:

  1. Заміна пошкоджених клітин і відновлення структури та функції ураженого органу.
  2. Активація так званих «сплячих клітин», які перестали проходити нормальні клітинні цикли.
  3. Секреція біологічно активних речовин (цитокінів, ферментів), які стимулюють функціонування яєчників у жінок та яєчок у чоловіків.
  4. Відновлення міжклітинної взаємодії, внаслідок чого підвищується чутливість рецепторів клітин до гормонів, факторів росту, лікарських засобів, активуються процеси поділу та дозрівання клітин.

Cтовбурові клітини у лікуванні жіночого безпліддя найчастіше застосовують при синдромі передчасного виснаження яєчників та недостатній для запліднення товщині ендометрію матки.

При синдромі передчасного виснаження яєчників стовбурові клітини стимулюють відновлення функціональної активності яєчників (продукцію жіночих статевих гормонів, нормалізацію оваріально-менструального циклу та дозрівання ооцитів) та підвищують шанси на вагітність.     

Cтовбурові клітини також стимулюють відновлення ендометрію, необхідне для імплантації плідного яйця, в тому числі за умов екстракорпорального запліднення.

Застосування стовбурових клітин при безплідді у чоловіків сприяє нормалізації функціонування ендокринної, нервової та імунної систем і кількісно-якісних показників спермограми.

Вчені також працюють над методиками отримання сперматозоїдів із стовбурових клітин, що дозволило б уникнути застосування донорського біоматеріалу. На сьогодні відомо про отримання сперматозоїдів із стовбурових клітин у мишей та приматів, більше того, у мишей із таких гамет навіть народилося здорове потомство, яке теж дало потомство.