Як збільшити кількість стовбурових клітин в організмі

Стовбурові клітини – це першооснова організму,  вони здатні відтворити будь-яку дорослу тканину, як от м’язи, кістки, хрящ, міокард чи печінку. Зі стовбурових клітин колись утворилися всі наші органи. В новонароджених – стовбурових клітин багато,  тому діти і молоді люди так легко відновлюються після травм, інфекційних захворювань. З віком пул стовбурових клітин зменшується в геометричній прогресії. Для прикладу, якщо при народженні кількість стовбурових клітин складає 1 на 10 000 усіх клітин, то до 16 років – 1 на 100 000, а в пенсійному віці – 1 на 500 000 клітинних елементів.

Стовбурові клітини набувають дедалі більшої популярності у лікуванні захворювань, які не можна подолати використанням фармацевтичних препаратів. Це – цукровий діабет, цироз печінки, рубцювання міокарду після перенесеного інфаркту, наслідки інсульту та ін. Введені хворому стовбурові клітини за допомогою спеціальних адгезійних молекул на їх поверхні розпізнають тканини уражених органів, акумулюються в них і відновлюють.

Механізм терапевтичної дії стовбурових клітин залежить від їх виду. На сьогодні розкрито 2 шляхи відновлювальної дії стовбурових клітин:

  • Стимуляція регенерації органа шляхом виділення біологічно-активних речовини (фактори росту нервів, епітелію, гепатоцитів (клітин печінки) та ін).
  • Трансформація (перетворення) у спеціалізовані клітин і відбудова уражених органів.

На сьогодні стовбурові клітини переважно виділяють з пуповинної крові, плаценти, пуповини, кісткового мозку, жирової тканини, менструальної крові, пульпи молочних зубів. З розвитком персоніфікованої медицини, коли ліки виготовляються індивідуально для кожного пацієнта, активно розвиваються біобанки стовбурових клітин і тканин людини. Як от, наприклад, дедалі більше батьків зберігають стовбурові клітини пуповинної крові свого новонародженого як біологічну страховку для родини на випадок захворювання.

Також вчені досліджують як можна природньо збільшити кількість стовбурових клітин в організмі дорослого, а відтак і внутрішні резерви самовідновлення.

Достовірно відомо, що кількість стовбурових клітин в організмі збільшується при фізичному навантаженні. Це одне із  пояснень позитивного впливу спорту на серцево-судинну систему.  Фізичне навантаженя призводить до зростання кількості циркулюючих ендотеліальних клітин-попередників, з яких утворюються нові капіляри і таким чином покращується кровопостачання серця, запускаються регенеративні процеси в ендоміокарді. Також відзначено позитивний вплив сексу  та помірного перебування на сонці на кількість та регенеративний потенціал клітин-попередників.

Дослідження, проведені американськими вченими (Станфордський університет, США) продемонстрували, що на функціональні показники стовбурових клітин в організмі пагубно впливає недосипання. Так, скорочення тривалості нічного сну на 4 години вдвічі зменшує здатність стовбурових клітин до міграції, тоді як лише 2 години сну відновлюють їх кількісно-якісні показники.

Численні наукові праці присвячені з’ясуванню впливу харчування на кількість циркулюючих стовбурових клітин організму. Відтак, за даними журналу Stem Cells Magazine, підвищити кількість стовбурових клітин в організмі можна введенням в раціон продуктів, багатих вітамінами С (червоний та зелений перець, картопля з лушпиною, цитрусові, ківі, капуста, полуниця, чорна смородина) та D3 (печінка тріски й тунця, сардини, ікра, молоко, яйця, природніми антиоксидантами (містяться у високоякісному червоному вині, зеленому чаї, горіхах).

Таким чином, на думку вчених, спорт, позитивні емоції, дозовані сонячні ванни, достатній сон і збалансоване харчування допоможуть до глибокої старості зберегти в організмі додатковий резерв здоров’я, запрограмований природою – стовбурові клітини.

Щоправда, виключно для жінок є ще одна таємниця, як без ін’єкцій скористатися клітинною терапією  – завагітніти. Достовірно відомо, що під час вагітності в крові жінки циркулюють стовбурові клітини її ще ненародженої дитинки. Тобто не лише жінка докладає всіх зусиль, щоб виносити й народити здорове маля, але й малюк підтримує маму у непростому випробуванні, яким є вагітність, і зміцнює її організм перед пологами.