Хворий COVID-19 вийшов з 7-тижневої коми після введення стовбурових клітин

Вже 8 місяців весь світ бореться з пандемією невідомої раніше хвороби COVID-19, надалі не маючи ні ефективних ліків, ні вакцини. Вірусом SARS-CoV-2 загалом у світі інфікувалося понад 23 мільйони людей, 15 млн з яких одужало, і 809 тис померло. В Україні COVID-19 було діагностовано у понад 107 тис осіб, з яких більше 50 тис – одужало,  і майже 3 000 померло.

Серед перспективних методів лікування коронавірусної пневмонії активно досліджуються мезенхімальні стовбурові клітини, виділені з пупкового канатика, плаценти, пуповинної крові. В різних країнах світу клітинна терапія коронавірусної пневмонії вже апробовується в кількох десятках клінічних досліджень. Результати деяких з них досить оптимістичні, як і вчені регулярно повідомляють про майже сенсаційні випадки одужання критичних хворих на  COVID-19, яким вводили стовбурові клітини. Зокрема, один із таких випадків нещодавно описаний в Каліфорнії (США).

Пацієнт з класичними проявами COVID-19 був госпіталізований до відділення інтенсивної терапії в квітні 2020 р. У пацієнта також були супутні захворювання. Стан хворого на штучній вентиляції легень погіршувався, розвинулася ниркова та печінкова недостатність, які вимагали діалізу. Також у пацієнта розвинувся сепсис та інсульт, і хворий майже 7 тижнів перебував у комі. Після введення препарату мезенхімальних стовбурових клітин пуповини у хворого зникли прояви поліорганної недостатності, пацієнт вийшов з коми,   відновилися функції нервової та дихальної систем, печінки та нирок. Пацієнта було також відключено від апарату штучної вентиляції легень та діалізу. Пацієнт почав самостійно їсти, пити, розмовляти, почалося відновлення рухових функцій. Показники запалення повернулися до норми. Нещодавно хворого було виписано з відділення інтенсивної терапії, і він проходить реабілітацію від інсульту. Лікування проводилося згідно дозволу FDA.

Терапевтичний ефект мезенхімальних стовбурових клітин при COVID-19 пояснюється їх вираженою протизапальною дією, а саме здатністю зменшувати продукцію так званих медіаторів запалення (цитокінів), які запускає в організмі вірус SARS-CoV-2. 

Джерело: https://bioinformant.com/vitro-biopharmas-allorx-stem-cells-covid-19/

В Україні Інститут клітинної терапії також розробив методику лікування коронавірусної пневмонії, що базується на використанні мезенхімальних стовбурових клітин пуповини й плаценти. Вже більше 10 пацієнтів з COVID-19 успішно проліковано донорськими мезенхімальними стовбуровими клітинами, кріоконсервованими Кріобанком Інституту клітинної терапії, в рамках клінічного дослідження під егідою Координаційного центру трансплантації органів, тканин і клітин МОЗ України. А кожна родина, що чекає поповнення, має можливість зберегти перинатальні тканини (пуповина, плацента, пуповинна кров) згідно міжнародних стандартів в першому в Україні Кріобанку Інституту клітинної терапії. У майбутньому, при потребі, збережені препарати стовбурових клітин можна використати у лікуванні різних хвороб та реабілітації.