Мезенхімальні стовбурові клітини можуть лікувати наслідки COVID-19

Ще пів року тому невідомий нікому вірус SARS-CoV-2 вже забрав понад 400 000 життів у світі і понад 800 в Україні. Коронавірус SARS-CoV-2  викликає гостре захворювання COVID-19 з переважним ураженням бронхо-легеневої системи, але оскільки даний вірус проникає в клітину через рецептори до ангіотензин-конвертуючого ензиму-2 (Angiotensin-converting enzyme-2), то може також поражати судини, серце, нирки, печінку, травний тракт, клітини яких мають ACE-2-рецептор. 

Мезенхімальні стовбурові клітини розглядаються як один із перспективних методів лікування  COVID-19.  Виділені з плаценти, пуповини, кісткового мозку, жирової тканини мезенхімальні стовбурові клітини володіють вираженою протизапальною активністю, саме тому їх впродовж останніх 10 років застосовували в рамках клінічних досліджень у лікуванні системних аутоімунних захворювань сполучної тканини (ревматоїдний артрит, системна склеродермія, системний червоний вовчак та ін), розсіяний склероз, хвороба Крона. Здатність мезенхімальних стовбурових клітин пригнічувати вивільнення протизапальних цитокінів є особливо потрібною при коронавірусній пневмонії, важкість якої обумовлена так званим “цитокіновим штормом”. Під терміном “цитокіновий шторм” розуміють, що активовані SARS-CoV-2 власні імунокомпетентні клітини в надлишку виділяють біологічно-активні речовини, які підвищують проникність судин, сприяють розвитку сполучної тканини в легенях.

Попередні результати декількох десятків клінічних досліджень із різних країн світу,  в рамках яких мезенхімальні стовбурові клітини застосовували у лікуванні COVID-19 обнадіюють і дозволяють розглядати клітинну терапію як один із потенційних методів лікування пневмонії, викликаної SARS-CoV-2. Позитивні ефекти клітинної терапії відзначали навіть у хворих похилого віку і пацієнтів, що перебували на штучній вентиляції легень. 

Проте, лікарі звертають увагу, що стовбурові клітин можуть бути ефективними не лише у лікуванні гострого COVID-19, але й фіброзу легень, який може розвиватися в осіб, що перехворіли коронавірусною аневмонією.

В Україні Інститут клітинної терапії розробив протокол лікування коронавірусної пневмонії з використанням мезенхімальних стовбурових клітин плаценти та пупкового канатика.