Т-лімфоцити пуповинної крові лікують COVID-19

На невідому раніше хворобу, що переважно вражає систему дихання, у світі захворіло вже понад 17 мільйонів людей, і майже 700 000 померло. Майже 70 000 випадків COVID-19  зафіксовано в Україні, з них понад 1 500 летальних. Дієвого етіотропного лікування COVID-19, як і ефективної вакцини, поки що не розроблено. Серед імунобіологічних препаратів для лікування СOVID-19 широко досліджуються мезенхімальні стовбурові клітини та інші клітинні препарати.

У світі вже зареєстровано декілька десятків клінічних досліджень із вивчення ефективності мезенхімальних стовбурових клітин плаценти, пупкового канатика, жирової тканини у лікувані СOVID-19. Адже мезенхімальні стовбурові клітини володіють вираженою протизапальною та відновною дією. Не менш важливими у лікуванні респіраторного дистрес-синдрому, викликаного СOVID-19 можуть виявитися Т-лімфоцити пуповинної крові. Основна функція Т-лімфоцитів – захист організму від вірусів та злоякісних клітин. Виділені з пуповинної крові Т-лімфоцити, як і інші клітинні популяції,  володіють низкою переваг над біоматеріалом дорослого донора.

Так, у липні 2020 року, лікарі-дослідники з університетської лікарні Johns Hopkins опублікували статтю в науковому журналі Annals of Internal Medicine, в якій висвітлюють результати лікування респіраторного дистрес-синдрому, викликаного СOVID-19,  Т-регуляторними клітинами пуповинної крові. Обидва пацієнти перебували на апараті штучної вентиляції легень, в обох було відзначено неефективність тоцилізумабу та в обидвох пацієнтів розвинулася поліорганна недостатність. Обом пацієнтам ввели 3 дози Т-регуляторних клітин згідно дозволу FDA, який видається в невідкладних випадках.

Упродовж 48 годин з моменту першого введення Т-лімфоцитів в обох пацієнтів було відзначено клінічне покращення, що корелювало зі зменшенням цитокінового шторму та зниженням вмісту таких показників запального процесу в крові, як С-реактивний білок, феритин, ІЛ-6, IФНϒ та ТНФα.

Лікарі надзвичайно захоплені ефектом клітинної терапії та з нетерпінням чекають рандомізованого, подвійно сліпого, плацебо-контрольованого клінічного дослідження із вивчення ефективності кріоконсервованих алогенних Т-регуляторних клітин пуповинної крові у пацієнтів, що перебувають на керованому диханні у зв’язку з респіраторним дистрес-синдромом, викликаним COVID-19. Клінічне дослідження, схвалене FDA, розпочнеться в 3-ому кварталі 2020 року.

Джерело: https://bioinformant.com/cellenkos-cord-blood-covid-19/

В Україні Інститут клітинної терапії розробив метод лікування COVID-19 з використанням алогенних мезенхімальних стовбурових клітин пупкового канатика та плаценти. Безпечність та ефективність клітинних препаратів, виготовлених в першому та єдиному в Україні ISO-акредитованому Кріобанку Інституту клітинної терапії раніше доведена в клінічних дослідженнях з лікування остеоартрозу, критичної ішемії нижніх кінцівок, гострого панкреатиту, гриж міжхребцевих дисків, кератитів інфекційної та нейротрофічної етіології та ін. З 2003 р. Інститут клітинної терапії надає майбутнім батькам послуги з довготривалого зберігання перинатальних тканин (пуповинна кров, плацента, пупковий канатик) в Україні.