В Нью-Йорку стовбуровими клітинами лікують COVID-19

Академічний медичний центр Mount Sinai Health System у Нью-Йорку першим у США почав використовувати терапію алогенними стовбуровими клітинами для лікування COVID-19. 

У Mount Sinai почали застосовувати стовбурові клітини у лікуванні COVID-19 в кінці березня 2020 р. в рамках програми Управління з нагляду за якістю продуктів харчування та лікарських засобів (Food and Drug Administration), яка дозволяє пацієнтам у стані, що загрожує життю, отримувати експериментальне лікування. Лікування стовбуровими клітинами провели 10 пацієнтам з середньою та тяжкою формою гострого респіраторного дистрес-синдрому, більшість з них були на штучній вентиляції легень. Лікарі відзначили обнадійливі результати клітинної терапії.

Даний медичний центр також відіграє ключову роль у розробці протоколу клінічного дослідження ефективності клітинної терапії гострого респіраторного дистрес-синдрому, інших уражень органів дихання та COVID-19.

Препарат стовбурових клітин remestemcel-L, який застосовується у хворих коронавірусною пневмонією, раніше використовувався у лікуванні імунологічних ускладнень після трансплантації кісткового мозку.  Препарат містить мезенхімальні стовбурові клітини, що здатні пригнічувати надмірну запальну реакцію (“цитокіновий шторм”), що є в основі розвитку як тяжкої коронавірусної пневмонії, так і синдрому “трансплантат-проти-господаря”). Саме ця здатність мезенхімальних стовбурових клітин вже давно дозволила застосовувати їх також у лікуванні низки аутоімунних захворювань (розсіяний склероз, хвороба Крона, виразковий коліт, системний червоний вовчак та ін).

Результати, які ми бачимо, спонукають нас з нетерпінням чекати рандомізованого контрольованого клінічного дослідження, що дозволить краще визначити чи клітинна терапія ефективна у лікуванні респіраторного дистрес-синдрому, зумовленного COVID-19” – говорить доктор Керен Осман, медичний директор Служби клітинної терапії при Програмі трансплантації кісткового мозку та стовбурових клітин, доцент гематології та медичної онкології в Mount Sinai.

В Нью-Йорку лікування стовбуровими клітинами планують провести 240 пацієнтам з гострим респіраторним дистрес-синдромом, викликаним коронавірусом.

За матеріалами: https://www.mountsinai.org/about/newsroom/2020/mount-sinai-leading-the-way-in-innovative-stem-cell-therapy-for-covid19-patients-pr

В Україні Інститут клітинної терапії розробив протокол клінічного дослідження «Лікування коронавірусної COVID-19 пневмонії (збудник SARS-CoV-2) кріоконсервованими алогенними мультипотентними мезенхімальними стовбуровими клітинами плаценти та пуповини». 

Зараз в Кріобанку Інституту клітинної терапії зберігається близько 300 одиниць препаратів кріоконсервованих мезенхімальних стовбурових клітин, виділених з плаценти і пуповини людини, що готові до застосування. Клітинні препарати виготовлені відповідно до міжнародних стандартів. Кожен препарат містить понад 70 млн клітин, що є достатньою кількістю для лікування дорослого пацієнта з пневмонією, викликаною COVID-19.