Плацента: збір, зберігання і можливості застосування

Формування плаценти в період вагітності – одне з чудес, що супроводжує появу нового життя. Завдяки плаценті плід отримує всі речовини, необхідні для розвитку, через неї виводяться продукти його життєдіяльності, вона буквально відповідає за життєзабезпечення маленкої людини, що знаходиться в утробі матері.

Цей орган з унікальними функціями, що формується із зародженням плода, після появи малюка на світ відторгається організмом жінки, адже він більше не потрібен. При цьому всі біологічно активні речовини – фактори росту, гормони, гормоноподобні речовини, вітаміни – залишаються в ній на момент народження. У далекі часи про це не знали, але здогадувалися, що плацента, яка підтримувала внутрішньоутробне життя, може бути корисною. Її сушили, зберігали, застосовували для лікування ран і наділяли міфічними властивостями. Сучасна медицина має безліч наукових доказів практичної користі та широких можливостей застосування препаратів плаценти. Це вже давно не міф. Препарати плаценти використовують у медичній практиці, вони мають доведену ефективність. Одне з найважливіших відкриттів полягає в тому, що плацента містить стовбурові клітини. Завдяки новітнім технологіям її обробки можна створювати різні препарати, які застосовуються з різними цілями при різних захворюваннях.

Можливості застосування плаценти

З плаценти можна виготовити екстракт, який вводять ін’єкційно, а також препарати для зовнішнього застосування в косметології і терапії ран. Крім того, можливе виділення стовбурових клітин плаценти та їхнє зберігання в банку стовбурових клітин. Екстракт плаценти та її стовбурові клітини можна зберегти без втрати якості й життєздатності клітин тільки в умовах кріобанку. Не всі кріобанки надають таку послугу. Далі ми розповімо, де в Україні можна виготовити необхідні препарати плаценти та зберегти їх з гарантією якості. Але спочатку – про те, де і як застосовуються екстракт і стовбурові клітини плаценти.

Екстракт плаценти може бути різним залежно від способів обробки біологічного матеріалу й приготування безпосереднього самого екстракту. Це також визначає ступінь ефективності та безпеки отриманого препарату. Екстракт плаценти має широкий спектр властивостей:

 • імунорегулюючі (екстракт здатен як посилювати імунний захист організму, так і послаблювати надмірну імунну відповідь, завдяки чому його можна застосовувати при аутоімунних і алергічних захворюваннях);
 • регенеративні (сприяє швидкому загоєнню ран, в тому числі інфікованих, а також виразок, відновленню пошкоджених нервових закінчень);
 • нейропротекторні (це відкриває перспективи застосування екстракту плаценти при лікуванні та реабілітації пацієнтів з неврологічними захворюваннями й травмами);
 • знеболюючі та протизапальні (він запобігає утворенню медіаторів запалення – простагландинів, тобто, має той же механізм дії, що й більшість знеболювальних і протизапальних препаратів);
 • протипухлинні (це дія властива для екстракту плаценти всупереч її потужним відновлювальним особливостям, які могли б посилювати ріст пухлин; насправді препарат плаценти зменшує злоякісні характеристики клітин);
 • нормалізує гормональну функцію у жінок (завдяки цьому застосовується для терапії клімактеричних порушень, гестозів вагітних, при лікуванні гормональних порушень у жінок).

Показання для застосування екстракту плаценти:

 • синдром хронічної втоми, астенічний синдром
 • імунодефіцити, підвищена чутливість організму до інфекцій
 • порушення метаболізму
 • реабілітація після хірургічних операцій, травм, інфекцій, хіміотерапії
 • захворювання нервової системи (нейроінфекції, енцефалопатія, поліневрит)
 • хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту
 • зниження фертильності, статева дисфункція
 • у програмах омолодження організму (анти-ейдж терапії)

Стовбурові клітини плаценти вивчають в різних країнах протягом декількох останніх років, за цей час було зареєстровано понад 40 клінічних досліджень їхнього застосування в лікуванні різних захворювань:

 • цукрового діабету,
 • апластичної анемії,
 • анкілозуючого спондилоартрозу,
 • мієлодиспластичного синдрому,
 • у програмах лікування безпліддя

Крім того, стовбурові клітини плаценти разом зі стовбуровими клітинами пуповинної крові застосовують у лікуванні раку крові та вроджених метаболічних порушень.

Зі стовбурових клітин плаценти можливе вирощування замісних тканин, які використовуються в ортопедії при операціях для лікування остеоартрозу, при травмах сухожиль, для стимуляції зрощення переломів.

Стовбурові клітини плаценти дозволяють виростити міокардіоцити (клітини міокарда), які використовують при лікуванні ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда, кардіоміопатії, а також застосовують при лікуванні дітей з вадами серця.

При хворобі Паркінсона стовбурові клітини плаценти можуть брати на себе функції клітин, що продукують дофамін, їх також використовують при терапії інсультів.

Стовбурові клітини плаценти в комплексі з екстрактом і тканиною плаценти успішно застосовують при лікуванні трофічних виразок нижніх кінцівок (зокрема, при цукровому діабеті 2 типу), діабетичної периферичної нейропатії та периферичному ураженні артерій.

У лікуванні аутоімунних захворювань стовбурові клітини плаценти здатні пригнічувати аутоімунне запалення та застосовуються при терапії ревматоїдного артриту, системної склеродермії, системного червоного вовчака, тиреоїдиту Хашимото, виразкової хвороби шлунку, хвороби Крона, неспецифічного виразкового коліту, розсіяного склерозу та інших патологій.

Легко зібрати, важко зберегти

Процес збору плаценти не становить проблеми: після народження дитини відбувається відторгнення плаценти, яку акушерка або лікар акушер-гінеколог, присутній на пологах, збирає в стерильний контейнер. Правила збору цього біологічного матеріалу відомі всім, хто приймає пологи, вони описані у відповідному наказі МОЗ України і не вимагають спеціальних навичок. А ось точність всіх подальших дій і гарантія якості отриманих препаратів залежить від того, кому жінка довірила обробку та зберігання плаценти.

 • Доставка плаценти та інших біологічних матеріалів після пологів в лабораторію. Банк стовбурових клітин, який бере на себе це зобов’язання, повинен кур’єром вчасно доставити цінний вантаж в термоконтейнері з будь-якого українського міста туди, де будуть проводитися всі процедури.
 • Обробка плаценти. Якщо організувати логістичну службу може практично будь-який банк стовбурових клітин, то обробити плаценту, виділити з неї необхідні клітини, приготувати препарати високої якості можуть одиниці. Деякі банки займаються обробкою плаценти всього кілька років і, як правило, можуть запропонувати тільки екстракти, які застосовуються для зовнішнього застосування в косметології. В Україні тільки Кріобанк Інституту клітинної терапії має патенти на технологію кріоконсервування плаценти та результати доклінічних і клінічних досліджень застосування препаратів плаценти – екстракту і стовбурових клітин. Він же є єдиним в Україні ISO-акредитованим кріобанком.
 • Зберігання екстракту плаценти і стовбурових клітин плаценти. Ми вже писали про те, що Кріобанк Інституту клітинної терапії розробив унікальну методику кріоконсервування, що відповідає міжнародним стандартам, яка дозволяє зберігати заморожені стовбурові клітини максимально життєздатними. Ця методика дозволяє зберігати біологічно активні речовини плаценти, які при інших видах зберігання втрачають свої властивості. Крім того, власні лабораторії клінічної та молекулярної діагностики Кріобанку дають змогу ретельно контролювати чистоту та якість препаратів плаценти – з усіх українських банків, що зберігають стовбурові клітини, тільки Кріобанк Інституту клітинної терапії має свою ПЛР-лабораторію.
 • Виготовлення препаратів плаценти. Екстракт плаценти, виготовлений і збережений з використанням методики й технологій, доступних тільки в Кріобанку Інституту клітинної терапії, не має аналогів в Україні. Він придатний для застосування внутрішньовенно і є універсальним, тож для його використання не потрібна імунна відповідність.

Плацента – дивовижний дар природи, який можна зібрати й зберегти лише один раз, одразу після народження дитини. Цінність її не тільки в тому, що з плаценти можна виготовляти різні препарати, які застосовуються в різних ситуаціях. Для введення цих препаратів не потрібна імунна сумісність. Це означає, що їх можна буде використовувати не тільки для дитини, яку вона забезпечувала всім необхідним у період внутрішньоутробного розвитку, а й для її братів, сестер, батьків, інших родичів.