В Україні на 2021 рік запланували 300 трансплантацій кісткового мозку

За словами Максима Степанова, лише упродовж 2021 року в Україні передбачено 300 трансплантацій кісткового мозку. Окрім того, очільник МОЗ пообіцяв, що щороку ця цифра зростатиме.

Міністр охорони здоров’я України Степанов розповів, що “23 квітня з Київського центру трансплантації кісткового мозку виписали пацієнта, якому місяць тому зробили унікальну операцію – пересадку кісткового мозку від родича”.

Брат врятував життя брату. Пацієнт – 18-річний Олександр Цимбалюк із Прикарпаття. Донор – його 20-річний брат, – заявив Степанов.

Очільник МОЗ розповів, що “у грудні 2020 Олександру діагностували важку форму апластичної анемії. Єдиним варіантом одужати для нього була трансплантація кісткового мозку”.

“Його старший брат в прямому сенсі пожертвував частинкою себе, щоб дати шанс на життя рідній людині”,  зауважив Степанов.

Міністр оголосив, що “українські лікарі впоралися на відмінно попри те, що така операція через брак специфічного обладнання востаннє робилася в нашій країні 13 років тому”.

За словами Степанова, “весь цей час пацієнтів, які потребували трансплантацію кісткового мозку, відправляли за кордон, де така операція коштує 3,5 мільйона гривень”. Водночас “в Україні вона обійдеться у 1,36 мільйона гривень”.

“Протягом 2021 року передбачено 300 трансплантацій кісткового мозку в Україні. Щороку ця цифра зростатиме”, – пообіцяв Степанов.

В Україні щорічно близько 1 000 пацієнтів потребують трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин, більш відомої, як трансплантація кісткового мозку. Крім кісткового мозку, гемопоетичні стовбурові клітини також можна виділити з пуповинної крові.

 Захворювання, при яких показана трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин, – це лейкози, лімфоми, деякі форми раку, природжені імунодефіцити та хвороби метаболізму, променева хвороба. Підраховано, що з 1 000 пацієнтів, яким потрібна така трансплантація, 200-300 хворих можна пролікувати клітинами від члена сім’ї, але щонайменше 100-200 пацієнтам показана лише неродинна трансплантація, від чужої людини.

Пуповинна кров часто стає справжнім порятунком для пацієнтів, яким не знайшли сумісного донора кісткового мозку, адже шанси знайти сумісний трансплантат інколи 1 на 1 000 000. На відміну від клітин кісткового мозку, при трансплантації пуповинної крові допускається нижча імунологічна сумісність та рідше відзначаються імунологічні ускладнення.

Українські батьки мають можливість зберегти пуповинну кров своїх новонароджених в приватних біобанках, перший ліцензований кріобанк України, створений при Інституті клітинної терапії, надає таку послугу з 2003 року. В розвинених країнах світу також широко функціонують публічні банки пуповинної крові за рахунок державного фінансування.

За матеріалами: https://healthy.24tv.ua/ukrayini-2021-rik-zaplanuvali-300-transplantatsiy-novini-sogodni_n1608929 та даними Асоціації кріобанків