Банк стовбурових клітин: все про те, навіщо він потрібен майбутнім батькам

Навіщо збирати пуповинну кров? Як відбувається процедура збору? Чи має сенс зберігати плаценту? Де можна зберегти цей біологічний матеріал? Як обрати банк пуповинної крові? У західних країнах на ці питання вагітних відповідає лікар. В Україні майбутні мами часто шукають інформацію про зберігання пуповинної крові та плаценти самостійно. Один зі способів ознайомитися з цією темою і вирішити, чи варто зберегти пуповинну кров та плаценту – відвідати День відкритих дверей, який щомісяця проводить провідний український банк пуповинної крові, відкритий в 2003 році при Інституті клітинної терапії.

Стовбурові клітини пуповинної крові – унікальний донорський матеріал

Трансплантація стовбурових клітин може знадобитися при різних захворюваннях. У світі широко використовуються стовбурові клітини кісткового мозку, але їх отримання і застосування пов’язане з великими труднощами: знайти донора з достатнім ступенем імунної подібності дуже важко – в найкращому випадку ймовірність відповідності становить 1:1000, але може сягати й 1:1000000, тому іноді пересадки клітин доводиться очікувати надто довго. Крім того, отримання гемопоетичних стовбурових клітин передбачає болюче і важке втручання – їх беруть у дорослого донора, якому потрібно проводити операцію з вилучення певного обсягу кісткового мозку, іноді це доводиться робити неодноразово.

Пуповинна кров унікальна тим, що є найдоступнішим джерелом стовбурових клітин. Її отримання безпечне та етичне, переважно вдається зібрати достатній обсяг крові для виділення потрібної для лікування кількості стовбурових клітин (при різних захворюваннях вона буває різною). Стовбурові клітини пуповинної крові використовуються в усьому світі (і в Україні) як донорські, тобто їх підбирають за імунними показниками, а також – що є величезною перевагою – можуть бути аутологічними. Це означає, що стовбурові клітини, отримані при народженні дитини, в подальшому можна використовувати для неї ж без ризику імунної невідповідності. Вони з високою ймовірністю сумісні з імунною системою рідних братів і сестер дитини, іноді можуть застосовуватися для близьких родичів. Крім різних видів стовбурових клітин (мезенхімальних, гемопоетичних), пуповинна кров містить й інші види клітин, які також використовуються в медицині. Найцінніші з них – ендотеліальні клітини-попередники, перспективні в лікуванні захворювань судин. За кількістю стовбурових клітин пуповинна кров визнана альтернативою кістковому мозку, у ній більше стовбурових клітин і вони мають вищий потенціал поділу в порівнянні з клітинами периферичної крові.

Де зберігають пуповинну кров

Більшість країн світу банкують пуповинну кров, тобто надають послуги банків пуповинної крові різної форми власності. Першими зберігати цей біоматеріал почали в США – в 1992 році тут створили перший банк пуповинної крові. На сьогодні в 28 американських штатах впроваджені різні освітні програми, в рамках яких лікарі повинні проінформувати вагітну в другому – початку третього триместру вагітності про можливості збереження пуповинної крові та донорство цього біологічного матеріалу. Жінки мають вибір: передати пуповинну кров у публічний банк для донорських цілей або зберегти в приватному кріобанку для особистого користування. Діяльність громадських банків фінансується за рахунок коштів платників податків, причому є штати, в яких громадяни самі можуть вирішити, що хочуть передати частину податку на прибуток на підтримку громадської системи банкування пуповинної крові.

В Європі відповідно до резолюції Європарламенту від 11 вересня 2012 року всі жінки й чоловіки в країнах Євросоюзу повинні отримати інформацію про можливості зберегти пуповинну кров.

Зараз у всьому світі такі банки зберігають близько 5 мільйонів зразків пуповинної крові. Приблизно дві третини з них зберігаються в приватних банках (їх ще називають банками сімейного типу), близько третини – у публічних банках пуповинної крові, які підтримуються за рахунок державних бюджетів. У деяких країнах паралельно існують державні та приватні банки (серед них США), в деяких, як в Україні, працюють тільки приватні банки пуповинної крові, а деякі країни дозволяють діяльність тільки державних банків. Наприклад, в Італії до 2009 року було заборонено приватне зберігання стовбурових клітин, в Китаї та Ірані воно не дозволене й зараз, а в Південній Кореї діють 16 банків різних форм власності.

Кріобанк, День відкритих дверей в якому ми відвідали, входить до структури, що об’єднує кілька медичних підрозділів. Це безпосередньо Інститут клітинної терапії, Банк пуповинної крові (Кріобанк в Києві), Клініка клітинної терапії, Науковий центр Інституту клітинної терапії, а також інноваційна клініка Tilaclinic. Усі підрозділи мають ліцензії на діяльність, свідоцтва та акредитаційні сертифікати МОЗ України, а також підтвердження відповідності стандартам якості ISO 9001:2015. Особлива гордість Інституту клітинної терапії – патенти та авторські свідоцтва на розроблені способи кріозаморожування, методики виділення та зберігання клітин різних типів. Дізнатися більше про наукові досягнення можна тут.

Подробиць методики кріозберігання клітин фахівці Кріобанку не розголошують. В її основу покладено результати 50-річних досліджень Галини Степанівни Лобинцевої, кандидата біологічних наук, лауреата Державної премії України в галузі кріоконсервування кровотворних клітин для клінічного застосування – саме вона очолює Кріобанк Інституту клітинної терапії. Завдяки унікальним розробкам в галузі кріозаморожування, які застосовуються тільки в Кріобанку і відповідають найсуворішим міжнародним стандартам, біологічний матеріал можна зберігати максимально життєздатним необмежений час. Після розморожування життєздатність зберігають до 96% клітин.

Зберігання плаценти: чому майбутнім мамам не варто відмовлятися від такої можливості

Різні народи протягом століть застосовували плаценту як лікувальний і косметичний засіб. Вона справді містить унікальний набір речовин, адже забезпечує повноцінне живлення плода, що розвивається. Після народження дитини цей цінний біологічний матеріал можна або утилізувати (як вчиняли раніше), або збирати з метою подальшого зберігання. Особливість плаценти в тому, що з неї можна отримати різні препарати – в залежності від способів обробки та зберігання. Один зі способів – отримання з тканини плаценти мезенхімальних стовбурових клітин та їхнє подальше зберігання, а також виготовлення екстракту плаценти. Фахівці Кріобанку рекомендують жінкам зберігати цей біоматеріал, бо його наявність в майбутньому дасть великі терапевтичні можливості в лікуванні різних захворювань (наприклад, судинних) всім членам сім’ї, адже плацентарні препарати не вимагають імунної сумісності. Крім лікувальних цілей, препарати плаценти також застосовують у косметології.

Як відбувається збір пуповинної крові та плаценти, а також доставка в Кріобанк

У договорі з Кріобанком на збір та зберігання пуповинної крові, плаценти і пупкового канатика (або тільки пуповинної крові – за бажанням сім’ї, яка укладає договір) вказується передбачувана дата пологів і пологовий будинок, де вони заплановані. За 10 днів до передбачуваної дати Кріобанк доставляє в пологовий будинок іменний термоконтейнер, що містить всі необхідні ємності та матеріали для збору пуповинної крові й плаценти. Забір біоматеріалу проводить акушерка або лікар акушер-гінеколог, які присутні на пологах. Всі вони проходять тренінги, на яких представники Кріобанку нагадують про правила збору пуповинної крові та плаценти. Цей процес регламентований наказами МОЗ України, тому жінці не потрібно переживати, чи знає акушерка або лікар, як зібрати біологічний матеріал. Доставку Кріобанк забезпечить з будь-якого міста України в необхідні терміни.

Лабораторна перевірка якості крові

Весь біологічний матеріал проходить контроль у сертифікованій лабораторії безпосередньо при банку пуповинної крові. Поки зразки крові й плаценти перевіряють на наявність інфекцій, весь отриманий біологічний матеріал обробляють, виділяючи фракцію, яка містить стовбурові клітини, додають в неї кріопротектор (речовина, що захищає клітини при заморожуванні), отриманий обсяг поділяють на невеликі ампули й охолоджують за допомогою спеціального обладнання. Про отримані результати лабораторних досліджень інформують сім’ю, що уклала договір на зберігання. Якщо інфекцій немає, ампули переміщують до резервуарів із рідким азотом, де стовбурові клітини, екстракт плаценти та інші біоматеріали зберігаються при температурі -196˚С.

Спілкування в рамках Дня відкритих дверей в Кріобанку передбачає також питання майбутніх мам. Відповіді на них напевно будуть корисними для майбутніх батьків, які планують зберегти пуповинну кров і плаценту при народженні дитини.

– Чи правда, що стовбурові клітини можна зберігати тільки 20 років?

– Це не так. Теоретично при температурі рідкого азоту (-196˚С) стовбурові клітини пуповинної крові та плаценти можна зберігати необмежено довго. Банк пуповинної крові Інституту клітинної терапії має власний досвід використання клітин, що зберігалися 30 років: вони були розморожені без змін. Однак договір на зберігання стовбурових клітин Кріобанк укладає на 20 років. Це продиктовано тим, що після досягнення повноліття дитина сам може переукласти договір і розпоряджатися збереженими клітинами на свій розсуд.

– Де можна використовувати стовбурові клітини для лікування?

– При багатьох захворюваннях лікування із застосуванням препарату стовбурових клітин можна пройти в Клініці клітинної терапії. Але будь-яких обмежень не існує. Якщо вкладник, тобто, той, хто зберіг клітини, хоче використати їх в будь-якій іншій клініці, незалежно від форми власності, він отримає свій внесок (або його частину – на вимогу). Це стосується не тільки клінік на території України. У багатьох випадках можлива доставка та використання стовбурових клітин у клініках інших країн.

– Чи можуть в пологовому будинку відмовити в зборі матеріалу?

– Згідно із законом відмовити в зборі пуповинної крові або плаценти не можуть. Єдина ситуація, коли відмова буде виправдана – обставини, за яких ішлося про порятунок життя породіллі чи  дитини. На щастя, таке трапляється дуже рідко.

– Чи можуть у пологовому будинку попросити щось донести або доплатити за збір крові?

– Збір пуповинної крові та плаценти проводиться в рамках процесу пологів і не пов’язаний з будь-якими труднощами для лікарів, не вимагає додаткової підготовки або спеціальних навичок. У контейнері, який Кріобанк доставляє в пологовий будинок, є абсолютно все, що потрібно для збору біоматеріалу: стерильні ємності та контейнери, рукавички, спирт, голки – усе, що може знадобитися.

– Як Кріобанк дізнається, що потрібно забрати контейнер з пологового будинку?

– Про це повинні повідомити родичі породіллі. Це може бути хто завгодно: чоловік, свекруха, сестра або навіть співробітник пологового будинку, якщо жінка про це попросить. У Кріобанк потрібно повідомити прізвище та ім’я породіллі, на яку укладено договір, номер договору і час, коли пройшли пологи.

Якщо у вас є запитання щодо використання стовбурових клітин, збору та зберігання пуповинної крові, плаценти і пуповини, роботи Кріобанку – про все ви можете запитати особисто під час Днів відкритих дверей, які проводяться щомісяця, кожної останньої суботи місяця.