Пуповинна кров і лікування цукрового діабету

Все більше майбутніх батьків в Україні вирішують зберегти пуповинну кров після народження дитини. Звертаючись до банку пуповинної крові, вони хочуть знати не тільки про те, як збирають і обробляють біологічний матеріал, але й для лікування яких захворювань збережені клітини можна використати в майбутньому. Одна з патологій, при яких стовбурові клітини пуповинної крові з успіхом застосовуються вже зараз – цукровий діабет. Поговоримо про те, що являє собою це захворювання, чому ділиться на 1 і 2 типи і як в лікуванні цукрового діабету можуть допомогти стовбурові клітини, виділені з пуповинної крові та збережені в кріобанку.

Цукровий діабет: типи і фактори ризику розвитку

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі 422 мільйони осіб хворіють на цукровий діабет. В України за офіційною статистикою 1 млн. 300 тис. осіб хворі на цю недугу, проте ендокринологи вважають цю цифру заниженою, адже багато людей не підозрюють про наявність захворювання – зокрема, цукрового діабету 2 типу, та не звертаються до лікаря до появи будь яких симптомів, а вони іноді виявляються на стадії, коли в організмі вже сталися руйнівні зміни. Статистика ВООЗ свідчить, що 1 млн. 500 тис. смертей щорічно пов’язані з наслідками діабету. При цьому захворюваність стабільно зростає – за 40 років вона зросла майже в чотири рази. Експерти пов’язують це зі способом життя сучасної людини.

Цукровий діабет буває в двох різних формах, які називають 1 і 2 типом діабету. В основі розвитку діабету 1 типу – порушення вироблення інсуліну в організмі. Причина розвитку діабету 2 типу – неефективне використання інсуліну організмом в обмінних процесах. Цукровий діабет 1 типу називають також інсулінозалежним (адже пацієнти з цим захворюванням змушені регулярно вводити ін’єкції інсуліну) і ювенільний (захворювання найчастіше розвивається в дитячому, підлітковому і молодому віці). Причини його виникнення точно не відомі.

2 тип цукрового діабету зустрічається частіше і становить близько 90% всіх випадків захворювання. Причини, що провокують його, пов’язані з особливостями способу життя: гіподинамією та порушеннями в харчуванні, що спричиняють появу зайвої ваги. На ці фактори ризику можна впливати, тож цукровий діабет 2 типу піддається профілактиці. У групі ризику розвитку цукрового діабету люди з ожирінням, метаболічним синдромом, а також ті, у кого в родині є випадки захворювання, бо відомо, що ЦД 2 типу може мати спадковий характер.

Незалежно від типу діабету, в крові виникає гіперглікемія, тобто підвищений рівень цукру. Цей показник є основним діагностичним критерієм цукрового діабету. 2 тип цукрового діабету часто довго залишається безсимптомним: люди іноді довго не звертають увагу на постійне відчуття спраги або підвищену втомлюваність, які є симптомами захворювання. Як правило, цей тип діабету виявляють у дорослих і літніх людей. Цукровий діабет 1 типу у дітей можуть виявити під час планового аналізу крові. Однак є ознаки, які змушують батьків звернутися до лікаря. Серед них поліурія (велика кількість сечі, яку виробляє організм, часті рясні сечовипускання), постійна спрага, зниження ваги у дитини, порушення апетиту (дуже поганий або підвищений), підвищена втомлюваність. Тривале підвищення рівня цукру в крові, спричинене 1 або 2 типом діабету, призводить до ушкодження судин і розвитку ускладнень: трофічних виразок нижніх кінцівок, діабетичної ретинопатії, ниркової недостатності, інфарктів, інсультів. Цукровий діабет 1 типу може бути ускладнений кетонемією – підвищенням рівня кетонових тіл в крові, зокрема, ацетону, внаслідок посиленого процесу розпаду тканин (кетаболізму).

Цукровий діабет: лікування на сучасному етапі

Основним підходом у лікуванні цукрового діабету 1 типу нині є введення інсуліну. Завдяки ін’єкціям вдається компенсувати дефіцит природного інсуліну й уникнути руйнівного впливу підвищеного рівня цукру в крові на всі органи та системи організму. Інсулін починають вводити навіть у ранньому віці – щойно діагностовано захворювання. Крім того, при цукровому діабеті 1 типу проводиться й інше лікування, спрямоване на підтримку підшлункової залози, зниження токсичного навантаження, а також терапія супутніх патологій. Життя пацієнта на замісній інсуліновій терапії далеко не завжди має високу якість, вчені шукають способи звільнити хворих на діабет від щоденних ін’єкцій, без яких пацієнт просто помре. Серед найбільш прогресивних методів – застосування препаратів стовбурових клітин. Є надія, що в майбутньому лікування стовбуровими клітинами дасть можливість вилікувати цукровий діабет, адже сьогодні вже можливо за допомогою біопрепаратів на їхній основі впливати на підшлункову залозу, яка в нормі повинна виробляти інсулін. Зараз стовбурові клітини пуповинної крові дозволяють значно поліпшити стан пацієнтів при цукровому діабеті. Завдяки клітинній терапії є можливість

  • знизити дози і частоту введення препарату інсуліну
  • нормалізувати обмінні процеси, зокрема ті, які впливають на вміст глюкози в крові
  • поліпшити стан всіх органів, які страждають внаслідок підвищеного рівня цукру
  • поліпшити стан дрібних судин і периферичних нервів, ураження яких зазвичай відбувається при цукровому діабеті будь-якого типу

Лікування цукрового діабету 2 типу включає застосування цукрознижувальних препаратів, засобів для нормалізації рівня ліпідів крові, дієту, фізичну активність. У деяких випадках завдяки зменшенню ваги, регулярних фізичних навантажень, відмови від продуктів, що підвищують рівень цукру в крові хворобу вдається тримати під контролем без застосування медикаментів. При цукровому діабеті 2 типу великі перспективи також має використання препаратів стовбурових клітин. Метод лікування стовбуровими клітинами дозволяє

  • відновити чутливість клітин до інсуліну (знизити інсулінорезистентність)
  • нормалізувати рівень глюкози в крові
  • нормалізувати ліпідний обмін
  • захистити клітини судин
  • поліпшити мікроциркуляцію в усіх органах
  • знизити ймовірність ускладнень цукрового діабету.

Після введення стовбурових клітин знижується показник глікозильованого гемоглобіну (HbA1c), пацієнту легше контролювати показники цукру в крові за допомогою дієти або з меншими дозами цукрознижувальних препаратів.

На сучасному етапі медицина – в тому числі, клітинна – не пропонує повного зцілення від цукрового діабету 1 або 2 типу. Однак дослідження тривають, адже цукровий діабет та його ускладнення знижують якість і тривалість життя мільйонів людей в усьому світі. Зберігши пуповинну кров при народженні дитини сьогодні, завтра ви подаруєте їй шанс на лікування важких захворювань, зокрема – цукрового діабету. Уже зараз є дані, що застосування препаратів власної пуповинної крові у дітей з цукровим діабетом 1 типу дозволяє знизити дози введеного інсуліну. В Інституті клітинної терапії є позитивний досвід лікування цукрового діабету та його ускладнень в рамках клінічних досліджень, в тому числі критичної ішемії і трофічних виразок нижніх кінцівок, а також діабетичної стопи. У світі тривають дослідження, під час яких вченим вдалося перетворити стовбурові клітини в бета-клітини підшлункової залози, які продукують інсулін. Цілком можливо, що через кілька років вчені зможуть сміливо сказати, що завдяки стовбуровим клітинам діабет виліковний.