Пуповинна кров проти старіння

Пуповинна кров, як унікальний біопрепарат, застосовується в медицині ось уже 30 років. За вмістом стовбурових клітин пуповинна кров не поступається кістковому мозку, а отримання її, на відміну від останнього, безпечне та безболісне. Відтак, за даними міжнародних реєстрів трансплантації гемопоетичних (кровотворних) стовбурових клітин, у світі виконано вже понад 40 000 застосувань пуповинної крові.

Як трансплантат кровотворних клітин, пуповинну кров почали застосовувати з кінця 80-х рр. ХХ ст, і щорічно у світі виконується декілька тисяч трансплантацій пуповинної крові для лікування захворювань кровотворення.

На початку ХХІ ст. пуповинною кров’ю зацікавилися фахівці з регенеративної медицини, що спеціалізується на відновленні уражених патологічним процесом внутрішніх органів. Коли фармпрепарати можуть лише зменшувати симптоми захворювання, стовбурові клітини здатні відбудовувати структуру пошкожених тканин. Перелік захворювань, при яких офіційно застосовується пуповинна кров у рамках регенеративної медицини, налічує вже  понад 80 нозологічних одиниць (захворювань).

Американська компанія Bioinformant, що спеціалізується на дослідженнях біотехнологічної індустрії, розрізняє 3 основні етапи в застосуванні пуповинної крові:

  1. в гематологічній трансплантології (замість кісткового мозку для лікування лейкозів та лімфом);
  2. в регенеративній медицині;
  3. в противіковій (анти-ейдж терапії) та для збільшення тривалості життя.

Одним із наукових пояснень, чому людина старіє, є неминуче вкорочення довжини теломер хромосом із віком та зменшення активності такого ферменту, як теломераза в клітинах. Важливим відкриттям є те, що хромосоми стовбурових клітин пуповинної крові характеризуються значно вищою активністю теломерази, ніж клітини дорослих чи літніх людей. Це спонукало вчених застосовувати стовбурові клітині пуповинної крові в омолоджувальній та анти-ейдж терапії, оскільки введення пуповинної крові призводить до відбудовування довжини теломер хромосом у клітинах. В експериментальних дослідженнях показано, що старі тварини, яким вводили стовбурові клітини пуповинної крові, живуть довше, ніж їхні ровесники, яким не проводилася анти-ейдж терапія.

Нещодавно доктором Робертом Харірі було засновано нову біотехнологічну компанію, що вивчає можливості збільшення тривалості життя в людей за допомогою пуповинної крові та інших перинатальних тканин, зокрема плаценти.

За матеріалами: https://www.bioinformant.com/cord-blood-banking/ та даними Асоціації кріобанків.

В Україні Інститутом клітинної терапії також розроблено ексклюзивну програму ревіталізації або терапії anti-age (проти старіння), що базується на використанні стовбурових клітин пуповинної крові та еліксиру життя – екстракту плаценти. Перший і єдиний в Україні ISO-акредитований Кріобанк, створений у 2003 р. при Інституті клітинної терапії, надає послуги світового рівня зі зберігання стовбурових клітин пуповинної крові, плаценти та пупкового канатика, які в майбутньому можна використати як у лікуванні хвороб, так і для збереження здоров’я та молодості.