1 грудня – Всесвітній день СНІДу

Щорічно 1 грудня відзначається Всесвітній день СНІДу, мета якого підвищення настороженості людей щодо цього захворювання та вшанування пам’яті померлих від вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), кількість яких становить майже 30 мільйонів осіб.  Всесвітній день СНІДу підтримується Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

Вірус імунодефіциту людини, що викликає СНІД, поражає Т-лімфоцити, імунокометентні клітини, відповідальні, в першу чергу, за противірусний та протипухлинний захист. Тому хворі на СНІД помирають від інфекційних захворювань чи злоякісних пухлин. На сьогодні смертність від СНІДу вдалося значно знизити завдяки застосуванню антиретровірусних препаратів, проте медицина поки що не володіє методом ерадикації вірусу імунодефіциту людини з організму.

Відомо, що серед Європейського населення зустрічаються люди (приблизно 10%) з мутацією гену, що кодує C-C-хемокіновий рецептор 5 типу, їх організм не сприйнятливий до ВІЛ-інфекції. Теоретично, якщо хворому на СНІД трансплантувати гемопоетичні стовбурові клітини, отримані з кіскового мозку або пуповинної крові людини, резистентної до ВІЛ, тяжку хворобу можна подолати. Проте, реалізувати це технічно дуже не просто як з огляду надзвичайно малої кількості донорів з цією рідкісною перевагою, так і ризику для пацієнта.

Проте, станом на жовтень 2019 року у світі відомі 2 випадки перемоги над ВІЛ-інфекцією саме завдяки клітинній терапії – це так звані Берлінський та Лондонський пацієнти.

Берлінський пацієнт – це Тімоті Рей Браун, 1966 року народження, який на тлі ВІЛ захворював на гострий мієлолейкоз. У 2007 році хворому у Берліні для лікування лейкозу здійснили трансплантацію гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку від донора-носія рідкісного рецептора, що забезпечує стійкість до ВІЛ. Таким чином лікарям вдалося подолати як лейкемію, так і ВІЛ-інфекцію. 

В березні 2019 року світову пресу облетіло повідомлення про ще один випадок одужання від ВІЛ. У Лондоні хворому на Ходжкінську лімфому провели таку ж процедуру як і Берлінському пацієнту – пересадку гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку від донора, резистентного до ВІЛ. Після трансплантації пацієнт самовільно припинив вживання антиретровірусних препаратів (проти ВІЛ) і поки що не має ознак ВІЛ-інфекції.

Ці 2 випадки надзвичайно важливі для медичної науки і створення нових методів лікування СНІДу на основі стовбурових клітин з модифікованими рецепторами.