14 листопада – Всесвітній День цукрового діабету

14 листопада щорічно у всьому світі відзначається Всесвітній День цукрового діабету. Дату 14 листопада вибрано не випадково – саме в цей день народився Фредерік Бантінг, учений, який відкрив інсулін, життєво необхідний гормон, який знижує рівень цукру в крові. Всесвітній День цукрового діабету в світі відзначається з 1991 року за підтримки Міжнародної федерації діабету.

В організмі людини інсулін продукується бета-клітинами острівців Лангерханса підшлункової залози. При пошкодженні цих клітин знижується продукція інсуліну і розвивається цукровий діабет 1 типу, тоді як  цукровий діабет 2 типу виникає внаслідок порушеного сприйняття інсуліну рецепторами клітин організму. Обидва типи цукрового діабету проявляються підвищеним рівнем цукру в крові – гіперглікемією, яка без належного лікування може бути загрозлива для життя. Небезпека навіть контрольованого цукрового діабету в тому, що на тлі цього захворювання розвиваються численні метаболічні порушення та ускладнення з боку серцево-судинної системи, нирок, органа зору, шкіри.

Мета Всесвітнього дня цукрового діабету – підвищити обізнаність населення щодо методів профілактики цього грізного захворювання та проведення заходів, спрямованих на його раннє виявлення, а саме скринінгове визначення рівня цукру в крові. Адже якщо цукровий діабет 1 типу, що переважно розивається  у дітей та підлітків, часто є наслідком перенесених вірусних інфекцій, то розвитку цукрового діабету 2 типу можна запобігти завдяки здоровому стилю життя.  До методів профілактики і навіть раннього лікування цукрового діабету 2 типу відноситься корекція індексу маси тіла, фізична активність, зменшення вживання вуглеводів з високим глікемічним індексом (цукор та цукровмісні напої, продукти з білої муки, солодкі фрукти та ін).

Єдиним ефективним методом лікування цукрового діабету 1 типу є пожиттєва замісна терапія інсуліном. Проте, вчені у всьому світі активно працюють над подоланням цукрового діабету 1 типу шляхом застосування клітинної терапії. Зокрема, в ході клінічного дослідження, проведеного у Флоридському університеті (США) показано, що інфузії пуповиної крові знизили потребу в інсуліні у дітей, хворих на цукровий діабет 1 типу. Також в рамках клінічних досліджень на ранніх стадіях цукрового діабету 1 типу проводиться імуносупресивна терапія, спрямована на зниження руйнування інсулін-продукуючих клітин аутоантитілами, після якої хворому вводяться гемопоетичні стовбурові клітини. Також ведуться дослідження з вирощування інсулін-продукуючих клітин підшлункової залози зі стовбурових клітин різних видів.

Клінікою Інституту клітинної терапії напрацьовано успішний багаторічний досвід застосування стовбурових клітин у лікуванні цукрового діабету 2 типу в рамках клінічних досліджень, а також у лікуванні хронічних ран, трофічних виразок та інших судинних ускладнень у хворих на цукровий діабет. Таким чином, зберігання в Кріобанку стовбурових клітин пуповиної крові, пуповини та плаценти, зібраних при народженні, можна вважати  додатковою біологічною страховкою і на випадок цукрового діабету.