CBA дає відповіді на важливі питання про біобанкінг в умовах пандемії COVID-19

Cord Blood Association (CBA) – найбільш авторитетна міжнародна організація, що сприяє розвитку біобанкінгу перинатальних тканин (пуповинна кров, пуповина, плацента) з метою їх клінічного застосування у лікуванні захворювань. Інститут клітинної терапії є дійсним членом Cord Blood Association, і в 2021 році отримав подяку від президента організації – професора Джоан Куртзберг за участь у проектах CBA.

В умовах пандемії COVID-19 як працівники охорони здоров’я, так і клієнти біобанків часто звертаються до відповідних професійних організацій з численними питаннями відносно кріозберігання біоматеріалу за епідемічних умов, що склалися, як і можливості застосування виділених з нього стовбурових клітин у лікуванні коронавірусної пневмонії. Cord Blood Association офіційно підготувала відповіді на найпоширеніші з них.

Чи біоматеріал, збережений у кріобанку, до пандемії COVID-19, захищений від контамінації?

Так, тара, в якій зберігається біоматеріал, проходить контроль на цілісність згідно вимог FDA, також забезпечується подвійний додатковий зовнішній захист.   

Чи в умовах пандемії COVID-19 можна безпечно зібрати пуповинну кров та перинатальні тканини (пуповина, плацента) при пологах?

Так, навіть до пандемії COVID-19, проводилося відповідне обстеження роділь на предмет інфекційних захворювань і визначення можливих протипоказань до забору біоматеріалу.

Чи кріобанки надають послуги зі зберігання біоматеріалу в умовах пандемії COVID-19?

Кріобанки – це невід’ємна складова система охорони здоров’я, і ці медичні заклади продовжують функціонувати і в нових епідемічних умовах.

Чи американське Управління з нагляду за якістю продуктів харчування і лікарських засобів (Food and Drug Administration (FDA) видало які-небудь офіційні документи, що регулюють діяльність біобанків пуповинної крові в умовах пандемії COVID-19?

Так, у січні 2021 року FDA видало «Оновлену інформацію щодо клітин/тканин людини і клітинних/тканинних препаратів людини в умовах пандемії COVID-19». FDA також видало нове керівництво «Умови виробництва ліцензованих та досліджуваних препаратів для клітинної та генної терапії під час пандемії COVID-19, як надзвичайної ситуації в охороні здоров’я.

Чи може COVID-19 передаватися від жінки до плоду під час вагітності?

Дослідження на наявність вірусу SARS-CoV 163 зразків амніотичної рідини, плаценти і/або пуповинної крові виявили коронавірус у 10 випадках (6 з 67 плацент, 1 з 54 зразків амніотичної рідини і 1 з 42 зразків пуповинної крові). Позитивний тест на COVID-19 був у 61 новонародженого і коронавірус виявлено в 4 з 92 досліджених зразків грудного молока (Rodriquest C, Baia I, Dominques R and Barrow H. Frontiers in Public Health, Volume 8:1-13, 2020).

Чи COVID-19 може передаватися при трансплантації стовбурових клітин пуповинної крові?

Відсутні дані про передачу коронавірусу через трансплантат. Також ніколи не було повідомлень про те, щоб якийсь респіраторний (дихальний) вірус було занесено пацієнту в процесі імплантації, трансплантації, інфузії чи іншому перенесенні клітин чи тканин.

Чи пуповинна кров може вважатися альтернативою трансплантатам кісткового мозку?

Так, збережена неродинна пуповинна кров використовується у лікуванні багатьох пацієнтів, які не мають живих сумісних донорів кісткового мозку. Така ситуація може легко трапитися і під час пандемії COVID-19. Відсутність донорського кісткового мозку в умовах пандемії може бути обумовлена і захворюванням потенційного донора на COVID-19 або відсутністю центру для донорства через перепрофілювання медичних закладів для допомоги хворим на COVID-19.

Оскільки трансплантати пуповинної крові безпечні і негайно доступні, основні реєстри донорів рекомендують, щоб застосування пуповинної крові розглядалося для всіх пацієнтів, яким проводиться пошук сумісного донора кісткового мозку.

Чи може пуповинна кров застосовуватися в лікуванні COVID-19?

Стовбурові клітини пуповинної крові, пуповини та плаценти вже досліджуються у лікуванні COVID-19. Попередні результати клінічних досліджень демонструють, що мезенхімальні стромальні клітини можуть допомагати пацієнтам з гострим респіраторним дистрес-синдромом, який часто є фатальним ускладненням COVID-19. Клінічні дослідження в цьому напрямку на сьогодні тривають в країнах Азії, Європи, США.

За матеріалами: https://cord.memberclicks.net/answers-to-questions-about-banking-during-the-coronavirus

В Україні з самого початку пандемії COVID-19 Інститут клітинної терапії адаптував всі операційні процеси Кріобанку у відповідності з міжнародними вимогами – це і належна зовнішня дезинфекція контейнерів з біоматеріалом, що прибувають з пологових будинків Україні, відповідна санітарна обробка та дотримання особливого протиепідемічного режиму в усіх приміщеннях підприємства, позмінна робота персоналу.

Виготовлені Кріобанком препарати мультипотентних мезенхімальних стовбурових клітин плаценти та пуповини застосовуються у лікуванні коронавірусної COVID-19 пневмонії в рамках спільного клінічного дослідження Інституту клітинної терапії, Київської міської клінічної лікарні № 4 та Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського. В Україні клітинну терапію вже отримало 13 пацієнтів з COVID-19. Комп’ютерна томографія, проведена через 24 тижні, показала, що в 12 з них завдяки новому методу лікування вдалося уникнути фіброзування легень.