COVID-19 і вагітність

Пандемія COVID-19 стала непростим викликом для всіх жителів планети, викликаючи у людей значне занепокоєння про своє здоров’я, навіть при ретельному дотриманні всіх карантинних заходів і, здавалося б, відсутності супутніх захворювань. Особливо хвилює небезпека заразитися коронавірусом вагітних жінок, які зараз турбуються не лише про своє здоров’я, але й ще ненародженого малюка. 

Інститут клітинної терапії зібрав найпоширені питання вагітних щодо COVID-19  й вагітності та думки міжнародних експертів з цього приводу. 

Питання: Чи мають вагітні жінки вищий ризик заразитися SARS-CoV-2?Відповідь: Ні, на думку вірусологів, вагітні жінки характеризуються таким ж ризиком підхопити SARS-CoV-2, як і інші дорослі. Проте, під час вагітність в організмі жінки відбувається низка фізіологічних змін, що підвищують ймовірність інфікування взагалі. Так, вагітність розглядається як фізіологічний (природний) імунодефіцитний стан. Це пов’язано з тим, що плід для організму жінки є свого роду “трансплантатом”, носієм чужорідних білків, і зниження функції імунної системи під час вагітності забезпечує її сприятливий перебіг, запобігає викидням та імунологічним конфліктам між організмом матері та плода.

Питання: Чи є ризик, що перебіг COVID-19 у вагітних буде важчим порівняно з  основною популяцією?

Відповідь: На сьогодні немає даних про вищу ймовірність важкого перебігу саме COVID-19 у вагітних, але відомо, що вагітні характеризуються вищим ризиком важкого перебігу грипу та інших респіраторних інфекцій, зокрема викликаних іншими коронавірусами.

Питання: Чи можлива передача віруса SARS-CoV-2 від матері до дитини?

Відповідь: Можливість передачі віруса SARS-CoV-2 від матері до дитини вчені вважають малоймовірною. Коронавірус SARS-CoV-2 не виявлено в амніотичній рідині чи грудному молоці. Проте, після народження немовля може заразитися коронавірусом від хворої матері.

Питання: Чи можна годувати грудьми, якщо жінка інфікована COVID-19?

Відповідь: Як ми писали вище, SARS-CoV-2 не потрапляє до грудного молока, хоча цей факт ще абсолютно достовірно не встановлено через малу кількість досліджень. В той же час материнське молоко є джерелом імуноглобулінів для новонародженого, які важливі для імунного захисту немовляти. 

Питання: Як здійснювати грудне годування, якщо жінка інфікована COVID-19?

Відповідь: Варто порадитися з фахівцем і розглянути способи як прямого, так непрямого грудного годування. При прямому грудному годуванні вагітній рекомендується одягати маску та мити руки перед кожним годуванням. При виборі методу непрямого годування слід дотримуватися наступних рекомендацій: регулярно зціджувати молоко для підтримання лактації, використовувати помпу для грудного молока, ретельно мити руки перед дотиком до будь-якої частини помпи чи пляшечки для немовляти, розглянути можливість залучення іншої здорової особи для годування малюка з пляшечки.

Питання: Чи виявляється SARS-CoV-2 в плаценті, пуповинній крові, пуповині? 

Відповідь: SARS-CoV-2 – це респіраторний вірус, і на сьогодні немає даних про його потрапляння до перинатальних тканин (плацента, пуповинна кров, пуповина). Проте, міжнародні керівництва з заготівлі  донорської пуповинної крові та інших джерел стовбурових клітин, передбачають збір інформації у донора щодо перенесеної інфекції COVID-19 чи перебування в контакті з особами, що хворіли на COVID-19.

Питання: Які заходи повинні вживати банки пуповинної крові на період епідемії COVID-19?

Відповідь: Згідно міжнародних рекомендацій, банки пуповинної крові повинні належним чином обробляти антисептиками контейнери з біоматеріалом, що прибувають до лабораторії з пологових будинків, посилити прибирання та дезинфекцію приміщень, організувати позмінну роботу працівників, передбачити дистанційне консультування та підписання договорів. В Україні Інститут клітинної терапії ввів у дію всі рекомендовані протиепідемічні заходи з самого початку епідемії  COVID-19.

Джерело: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/need-extra-precautions/pregnancy-breastfeeding.html та дані Асоціації кріобанків