COVID-19, вагітність і зберігання пуповинної крові

Дедалі більше вагітних запитують своїх лікарів, як впливає вірус SARS-CoV-2 на перебіг вагітності та банки пуповинної крові про можливість зберігання перинатальних тканин (пуповинна кров, плацента, пуповина) під час пандемії COVID-19.

Інститут клітинної терапії вже надавав відповіді на найпоширеніші запитання вагітних щодо нового коронавіруса тут https://cryobank.ua/uk/news-uk/covid-19-i-vagitnist/

А сьогодні ми знайомимо Вас з думкою експертів авторитетної міжнародної організації Parents’ Guide to Cord Blood Foundation щодо вагітності, COVID-19 та зберігання пуповинної крові, плаценти та пуповини в часі пандемії.

Товариство акушерів-гінекологів в США стверджує, що на сьогоднішній день відсутні дані про те, що вагітні жінки мають вищий ризик захворіти на COVID-19. Проте, відомо, що респіраторні інфекції у вагітних можуть мати важчий перебіг. Тому, вагітних жінок варто віднести в групу ризику щодо COVID-19. Якщо Ви вагітні під час пандемії COVID-19, Вам слід вживати всіх можливих заходів для уникнення зараження SARS-CoV-2. Якщо Ви вагітні і запідозрили в себе COVID-19, негайно повідомте про це Вашому лікарю!

Вагітні жінки характеризуються зниженим імунним захистом. Знижена функція імунної системи у вагітних сприяє нормальному виношуванню вагітності, адже тканини малюка не ідентичні організму матері і без відповідної перебудови імунної системи жінки могли б викликати реакцію відторгнення. 

Вагітні жінки також зазнають більшого навантаження на серце і легені. Так, вагітні жінки з грипом характеризуються вищим ризиком госпіталізації порівняно з не вагітними, особливо на тлі цукрового діабету чи бронхіальної астми. 

Як грип впливає на перебіг вагітності? Якщо у вагітної розвивається важка форма грипу, це підвищує ризик невиношування й передчасних пологів. 

Результати невеликого дослідження, проведеного в Китаю, що охопило 10 вагітних жінок, свідчать, що наявність COVID-19 у роділь асоціювалася з дистрес-синдромом у новонароджених та передчасними пологами.  

Чи може вагітна жінка передати SARS-CoV-2 немовляті?

До народження дитину від COVID-19 захищає плацента. В той же час через плаценту до малюка потрапляють материнські антитіла, що забезпечують противірусний захист. На сьогодні доведено, що вірус звичайного грипу не потрапляє до малюка через плаценту. Щодо COVID-19, то дані перших досліджень, проведених у Китаю, свідчать, що коронавірус інколи може передаватися від матері до дитини, але щоб це підтвердити потрібно провести більших досліджень. Згідно результатів дослідження, проведеного в Ухані, Китай, в 3 з 33 дітей, народжених шляхом кесаревого розтину жінками, хворими на COVID-19, теж було виявлено SARS-CoV-2.

Незважаючи на лихоманку та пневмонію, які виникли в цих немовлят після народження, усі дітки одужали до 1 тижня життя, і результати аналізів на COVID-19 були негативні.

Проте, мама, хвора на COVID-19, може інфікувати новонародженого через близький контакт після пологів.  З метою запобігання інфікування новонароджених COVID-19 хворою на коронавірус мамою, жінкам рекомендується зціджувати молоко за допомогою спеціальних помп і довіряти годування малюка з пляшечки іншій здоровій людині. 

Чи пуповинна кров містить COVID-19? 

Ні, пуповинна кров не містить SARS-CoV-2, навіть якщо у роділлі позитивний аналіз на COVID-19.

Взагалі респіраторні віруси дуже рідко потрапляють до крові. У крові виявляються антитіла до COVID-19, але не сам вірус. Тому, Управління з нагляду за якістю продуктів харчування та фармпрепаратів (Food and Drug Administartion (FDA) не рекомендує тестувати донорів на  COVID-19, оскільки SARS-CoV-2 не потрапляє до крові. Також, оскільки під час пандемії COVID-19 спостерігається брак донорської крові, FDA пом’якшила вимоги до донорів. 

Дослідження, проведені в Китаю, також свідчать, що  COVID-19 не виявляється в пуповинній крові чи плаценті.

Зокрема, було обстежено 9 роділь, хворих на пневмонію, викликану COVID-19, яких було розроджено шляхом кесаревого розтину. Дослідження зразків їх амніотичної рідини, пуповинної крові, грудного молока не виявили COVID-19. Таким чином, можна не турбуватися, COVID-19 не потрапить до пуповинної крові чи плаценти. Більше того, якщо у вагітної, хворої на COVID-19, вже є антитіла до коронавірусу, через плаценту вони передадуться малюку й захищатимуть його від цієї інфекції. 

В Китаю було обстежено 6 новонароджених від жінок, хворих на COVID-19-пневмонію на час пологів, і у всіх малюків виявлялися антитіла до SARS-CoV-2. 

Також вчені сподіваються на вакцину від COVID-19, і тоді новонароджені від вакцинованих жінок теж матимуть імунітет до коронавіруса.

Відомо, що новонароджені від жінок, вакцинованих від грипу, значно рідше хворіють на респіраторні інфекції. 

Чи банки пуповинної крові проводять скринінг жінок на COVID-19?

Хоча COVID-19 не потрапляє до пуповинної крові, банки пуповинної крові модифікували медичну анкету для вагітної і збирають дані про перенесену коронавірусну інфекцію. 

Наявність COVID-19 в роділлі не впливає на процедуру збору пуповинної крові.

Чи вплинула пандемія COVID-19 на роботу банків пуповинної крові? Пандемія COVID-19 не має жодного відношення до процесів обробки пуповинної крові, проте, банки пуповинної крові були змушені внести деякі зміни в систему  логістики і організацію роботи персоналу. 

За матеріалами: https://parentsguidecordblood.org/en/news/coronavirus-during-pregnancy-and-cord-blood-banking

Перший і єдиний в Україні ISO-акредитований Кріобанк пуповинної крові Інститут клітинної терапії надає послуги довготривалого низькотемпературного зберігання пуповинної крові, пуповини, плаценти. Система логістики Кріобанку дозволяє безперебійно забезпечувати транспортування зібраного біоматеріалу з усіх пологових будинків України і в період пандемії COVID-19. Всі контейнери з біоматеріалом, що прибувають до Кріобанку, проходять зовнішню дезинфекцію. Модифіковано позмінну роботу працівників Кріобанку з перервами для частішої дезинфекції приміщень. Для зручності і безпеки клієнтів, Інститут клітинної терапії надає дистанційні консультації з усіх питань щодо зберігання пуповинної крові, пуповини, плаценти та можливість дистанційного заключення договору.