IPS-клітини у лікуванні остеоартрозу

У 2012 р. британець Джон Гердон та японець Сінья Яманака отримали Нобелівську премію в галузі медицини та фізіології за відкриття методу перепрограмування клітин дорослого організму в IPS-клітини. 

IPS-клітини – це клітини з індукованою плюрипотентністю (induced pluripotent stem cells), з яких можна отримати будь-яку клітину дорослого організму. Таким чином, IPS-клітини відкрили нові перспективи у лікуванні багатьох захворювань, зумовлених патологічними змінами органів, та в біоінженерії (вирощуванні) тканин у лабораторії.

Було показано, що для отримання IPS-клітин оптимальною сировиною можуть слугувати стовбурові клітини пуповинної крові.

Широкому впровадженню IPS-клітин у клінічну практику передували роки досліджень, в першу чергу на предмет їх генетичної стабільності.

І ось, як інформує Bioinformant, одна з австралійських біотехнологічних компаній готується до 3-ьої фази клінічного дослідження, в рамках якого препарат  CYP 004, що містить мезенхімальні стовбурові клітини, отримані з IPS-клітин, буде застосовуватися у лікуванні остеоартрозу. Планується пролікувати 440 пацієнтів за новою методикою.

Клінічне дослідження буде проводитися Сіднейським університетом та фінансуватиметься Радою з питань національного здоров’я та медичних досліджень уряду Австралії (Australian Government National Health and Medical Research Council (NHMRC).

В Україні фахівці Інституту клітинної терапії також розробили інноваційний метод лікування остеоартрозу із використанням мультипотентних мезенхімальних стовбурових клітин кісткового мозку та плаценти. Дана методика вже апробовується в клінічному дослідженні під егідою Координаційного центру трансплантації органів, тканин і клітин МОЗ України, яке також включено в офіційний міжнародний реєстр (https://clinicaltrials.gov/ct2/results?cond=&term=NCT04453111&cntry=&state=&city=&dist=). Одним із пацієнтів Інституту клітинної терапії, який вже переконався в ефективності  клітинної терапії остеоартрозу колінних суглобів є всесвітньо відомий футболіст та тренер національної команди з футболу Андрій Шевченко. 

За матеріалами: bioinformant.com, https://csict.com.ua/rnd-research-articles/оцінка-ефективності-застосування-ст-2/?lang=uk, https://clinicaltrials.gov/ct2/results?cond=&term=NCT04453111&cntry=&state=&city=&dist=