Клітинна терапія COVID-19 вивчається у 72 наукових дослідженнях

Невідомим раніше коронавірусом SARS-CoV-2  у світі інфіковано близько 30 млн осіб, з яких майже 1 млн померло. В Україні коронавірусну хворобу COVID-19 було виявлено в більш, ніж 150 000 осіб, з яких близько 70 000 одужало, і понад 3 000 – померло. Медицина досі не знає ефективного патогенетичного лікування COVID-19, як і не зареєстровано дієвої вакцини.

Серед перспективних методів лікування COVID-19 розглядається клітинна терапія. В офіційному міжнародному реєстрі клінічних досліджень зареєстровано понад 70 трайлів, що передбачають застосування клітин людини у лікуванні респіраторного дистрес-синдрому, викликаного SARS-CoV-2.

В клітинній терапії COVID-19 досліджуються:

 1. Донорські (алогенні) клітини;
 2. Аутологічні (власні) клітини.

Напрямки клітинної терапії коронавірусної пневмонії наступні:

 1. Введення мезенхімальних стовбурових клітин пуповини;
 2. Введення мезенхімальних стовбурових клітин плаценти;
 3. Введення мезенхімальних стовбурових клітин пульпи зубів;
 4. Введення мезенхімальних стовбурових клітин кісткового мозку;
 5. Введення мезенхімальних стовбурових клітин периферичної крові;
 6. Введення мезенхімальних стовбурових клітин жирової тканини;
 7. Введення мезенхімальних стовбурових клітин нюхових цибулин;
 8. Введення клітин натуральних кіллерів;
 9. Введення екзосомів.

Клінічні дослідження клітинної терапії COVID-19 зареєстровані у Великобританії, США, Китаю, Україні, Франції, Італії, Канаді, Австралії, Німеччині, Австраліі, Японії, В’єтнамі, Індонезіі, Ірані, Туреччині, Іспанії, Пакистані, Йорданії, Російській Федерації, Білорусі, Об’єднаних Арабських Еміратах, Пакистані, Бразилії.

Серед методів клітинної терапії COVID-19 найширшого застосування набули мезенхімальні стовбурові клітини перинатальних тканин (пуповина, плацента). Ці клітини володіють вираженим протизапальним та регенеративним (відновним) ефектом, і, що важливо, вірус SARS-CoV-2 не може в них проникнути, бо мезенхімальні стовбурові клітини пуповини та плаценти не містять ангіотензин-перетворюючого ферменту, який є рецептором для коронавіруса.

Попередні результати клінічних досліджень досить оптимістичні, і описано випадки майже сенсаційного одужання критичних хворих після введення мезенхімальних стовбурових клітин пуповини.

Останнім часом у лікуванні коронавірусної пневмонії застосовується не лише донорський клітинний матеріал, але й власні клітини, зокрема, виділені з периферичної крові та жирової тканини. Негемопоетичні клітини периферичної крові у лікуванні COVID-19 застосовує один із медичних центрів в Абу Дабі (Об’єднані Арабські Емірати). Їх альтернативою можуть бути  негемопоетичні стовбурові клітини пуповинної крові, але таку можливість мають лише пацієнти, батьки яких зберегли при їх народженні пуповинну кров.

В Україні Інститут клітинної терапії також розробив метод лікування коронавірусної пневмонії з використанням стовбурових клітин пуповини та плаценти, який проходить апробацію в клінічному дослідженні, затвердженому МОЗ України. Також в Україні майбутні батьки мають можливість зберегти стовбурові клітини свого новонародженого, зібрані при пологах, в першому кріобанку України – Інституті клітинної терапії (з 2003 р., з 2014 р. акредитований ISO).