Пуповинна кров внучки допомогла дідусеві при інсульті

60-річний чоловік у Чехії в 2018 році переніс інсульт. Лікування, спрямоване на розчинення тромбу в сонній артерії, пацієнт отримав у лікарні біля міста Брно (Чехія). Проте, інсульт охопив ліву півкулю головного мозку чоловіка, що спричинило значний параліч та порушення чутливості в правій частині тіла та розлади мови. Зі слів дочки пацієнта, Люсі, лікарі попередили родину, що батько не впізнаватиме родичів, не зможе жити самостійно.

Родина організувала чоловіку 3-місячну реабілітацію в Празі, після чого він піднявся з ліжка, почав освоювати навики особистої гігієни, вчитися одягатися, їсти лівою рукою, користуватися інвалідним кріслом, ходити з допомогою. Проте, дочка не називала це покращенням, адже батько не розрізняв кольорів, не міг читати, не знав цифр, і вона не збиралася з цим змиритися.

У квітні 2019 року Люсі почула про телебаченню про можливості клітинної терапії інсульту з використанням стовбурових клітин пуповинної крові. Вона зв’язалася з різними клініками в Чехії та Словаччині, і зрозуміла, що у будь-якому разі втрачати нічого, стовбурові клітини не погіршать стан її батька.

Пацієнт пройшов терапію гемопоетичними та мезенхімальними стовбуровими клітинами пуповинної крові та пуповини у Словаччині. Стовбурові клітини вводилися внутрішньовенно та інтратекально. Перший курс лікування хворий отримав донорськими стовбуровими клітинами з пуповинної крові та плаценти невідомої дитини.

Коли пацієнт повернувся в Прагу на повторний курс реабілітації, лікарі, що пам’ятали його рік тому, відзначили значний прогрес.  Зокрема, пацієнт міг пройти без підтримки до визначеної точки, почав більше розмовляти, як і міг вимовити літери на прохання терапевта з мови. Родина відзначила покращення розумових функцій хворого.

Наступний курс клітинної терапії пацієнт пройшов у кінці 2019 року. На цей раз застосовувалися стовбурові клітини його внучки. У 2019 році Люсі завагітніла і при пологах зберегла пуповинну кров своєї новонародженої донечки.

Люсі Пінова, дочка хворого на інсульт чоловіка, радить усім жінкам в очікування малюка подумати про можливі застосування пуповинної крові. «Адже ви ніколи не знаєте, що може трапитися у вашій сім’ї завтра чи через 10 років, і коли вам можуть бути потрібні ці клітини», – говорить Люсі.

Згідно з офіційною статистикою МОЗ України, щороку у країні реєструється близько 100 000 інсультів, але вважається що цей показник насправді вдвічі більший. Показник смерності від інсульту в Україні складає до 18% від усіх смертей, це друга найчастіша причина смерті українців.

Незважаючи на успіхи сучасної неврології, судинної та нейрохірургії, реабілітології,  якість життя хворих, що перенесли інсульт, часто далека від задовільної, проте, серед інноваційних методів лікування цереброваскулярних захворювань досить обнадійливою вважається клітинна терапія. Стовбурові клітини виділяють фактори росту, які сприяють регенерації ушкоджених тканин, зокрема нейронів та нейроглії.

В клінічних дослідженнях найширшого застосування набули стовбурові клітини, виділені з кісткового мозку, пуповинної крові, плаценти, пупкового канатика. У 2020 році в регенеративній медицині відзначено 15 років з моменту першого в світі застосування пуповинної крові у лікуванні дитячого церебрального паралічу. А ще в 2013 році Інститут клітинної терапії спільно з провідними профільними науково-дослідними інститутами АМН України провів міжнародну наукову конференцію «Клітинні технології в акушерстві, гінекології, неонатології та дитячій неврології.

За даними: https://www.cekammiminko.cz/2020/10/05/vnucka-darovala-pupecnikovou-krev-svemu-dedeckovi/ та https://parentsguidecordblood.org/en/news/granddaughter-donated-newborn-stem-cells-her-grandfather-after-stroke