Кому довірити майбутнє: обираємо банк пуповинної крові

Чимало майбутніх батьків чули про можливість зберегти пуповинну кров при народженні дитини. Ті сім’ї, які вирішують у таких спосіб застрахувати здоров’я свого малюка, постають перед вибором: як обрати банк пуповинної крові. Сьогодні важко припустити, для чого саме можуть пізніше знадобитися збережені клітини. Тому важливо вибрати кріобанк, який пропонує максимум послуг та спирається на серйозну наукову базу, а не просто зберігає заморожені зразки. Із цієї статті ви дізнаєтеся, як обрати банк пуповинної крові.

Кріобанк: не просто сховище біологічного матеріалу

Якщо говорити спрощено, кріобанк – це місце, де в замороженому стані в ємностях з рідким азотом зберігаються ампули з фракцією крові, що містить стовбурові клітини, а також інші біологічні матеріали. Зважаючи на те, що джерелом стовбурових клітин часто є саме пуповинна кров, такі кріосховища зазвичай називають “банк пуповинної крові”, хоча вони зберігають і стовбурові клітини, отримані з кордової крові та плаценти, а також оваріальну тканину, тканину плаценти, екстракт плаценти та інші тканини й клітини людини.

Щоб обрати банк пуповинної крові для зберігання стовбурових клітин своєї дитини, потрібно звертати увагу не тільки на умови зберігання, а й на інші важливі моменти. Ми склали для вас чек-лист, який допоможе зробити вибір. Ви можете завантажити його у форматі pdf.

Отже, на що звертати увагу при виборі кріобанку.

  1. Наявність ліцензії Міністерства охорони здоров’я України на діяльність банку пуповинної крові, інших тканин і клітин людини. Отримати таку ліцензію може тільки банк, робота якого відповідає ліцензійним правилам, про які ви можете дізнатися тут. Ліцензійні умови стосуються організації роботи, технологій, обладнання, а також кваліфікації фахівців, що працюють у банку пуповинної крові. Першим таку ліцензію отримав Кріобанк Інституту клітинної терапії. Не всі банки стовбурових клітин, які працювали в Україні до моменту набрання чинності Ліцензійними умовами, змогли підтвердити відповідність вимогам. Один із відомих українських кріобанків був позбавлений ліцензії через порушення умов. Обираючи банк для зберігання пуповинної крові, обов’язково потрібно враховувати наявність ліцензії. Інформація про це повинна бути на сайті банку, її також зобов’язані надати на першу вимогу адміністратори, що обслуговують клієнтів кріобанку.
  2. Наявність міжнародної акредитації та сертифікації. Це важливо на випадок, якщо препарат стовбурових клітин потрібно буде використовувати не на території України – наприклад, у зв’язку з переїздом на постійне місце проживання до іншої країни або за необхідності пройти лікування за кордоном. Якщо кріобанк має міжнародні сертифікати, збережений у ньому біологічний матеріал можна буде перенести на зберігання в закордонний банк чи використати для терапії в закордонній клініці. Наявність сертифікації відповідно до міжнародних стандартів якості – це додаткова гарантія того, що кріобанки та клініки інших країн погодяться зберігати або використовувати оброблений і збережений в Україні біологічний матеріал. Зокрема, стандарту ISO 9001:2015 в Україні відповідає тільки Кріобанк Інституту клітинної терапії, що є також членом Міжнародного товариства стовбурових клітин плаценти (IPLASS) і Міжнародного товариства клітинної терапії (ISCT). Крім того, його фахівці є членами IFPA – Міжнародної федерації асоціацій з вивчення плаценти, та ISSCR – Міжнародного товариства дослідження стовбурових клітин. Безпосередньо Кріобанк Інституту клітинної терапії – засновник та дійсний член Асоціації кріобанків пуповинної крові, інших тканин і клітин людини.
  3. Система логістики. Термоконтейнер з отриманим під час пологів біологічним матеріалом (пуповинною кров’ю, плацентою, пупковим канатиком) повинні доставити в банк пуповинної крові не більше ніж через 24 години з моменту пологів. Із цим завданням має впоратися або власна кур’єрська служба банку, що має досвід доставки саме біологічного матеріалу (як у випадку Кріобанку Інституту клітинної терапії, який забезпечує логістику самостійно), або кур’єрська служба, що має ліцензію на транспортування біологічного матеріалу, з якою можуть співпрацювати кілька банків.
  4. Наявність власної лабораторії та системи лабораторного контролю. Оптимально, якщо лабораторія знаходиться безпосередньо при кріобанкові, в тому ж місті, де будуть зберігатися клітини і тканини. Завдання лабораторії – обробити належним чином отриманий біологічний матеріал, виділити стовбурові клітини, підготувати їх до процедури кріозаморожування, додавши кріопротектор для захисту клітин, і заморозити перед переданням на зберігання. Це технологічно складний процес, для реалізації якого важливою є не тільки наявність сучасного обладнання та спеціалізованого програмного забезпечення, а й кваліфікація персоналу. Якщо говорити про співробітників лабораторного комплексу Кріобанку Інституту клітинної терапії, вони не просто мають відповідну освіту і багаторічний досвід роботи, а й проходили стажування в західних лабораторіях. Кожен етап процесу, за який відповідає лабораторія, дуже важливий, бо тільки дотримання всіх умов дозволяє Кріобанку забезпечити високу якість обробки зібраного біологічного матеріалу, клітинних препаратів і оброблених тканин, їхню безпеку та чистоту, а також можливість клінічного застосування.
  5. Наявність власної ПЛР-лабораторії. Це лабораторія ДНК-діагностики, без якої важко досягти високого ступеня чистоти та інфекційної безпеки біологічних препаратів. Її функція – перевірити відібрані зразки біологічного матеріалу на віруси й можливе бактеріальне забруднення. Нині власну ПЛР-лабораторію в Україні має тільки Кріобанк Інституту клітинної терапії.
  6. Технологія зберігання біологічного матеріалу, яку використовує банк пуповинної крові. Якщо дивитися на питання поверхнево, здається, що все кріосховища зберігають “внески” своїх клієнтів однаково: в ємностях Дюара, які підтримують створену всередині температуру. Температура -196˚С створюється завдяки рідкому азоту. Однак велике значення мають усі підготовчі етапи. Наприклад, Кріобанк Інституту клітинної терапії використовує власну унікальну методику, що відповідає міжнародним стандартам і вимогам міжнародних акредитаційних комітетів щодо збору, обробки, дослідження та кріозберігання пуповинної крові. В основі методики, яку використовує Кріобанк – наукові розробки групи вчених під керівництвом кандидата біологічних наук Галини Степанівни Лобинцевої, яка очолює цю наукову установу. Результати її досліджень, її винаходи і, власне, сама методика кріоконсервування стовбурових клітин, що враховує найбільш прогресивний світовий досвід зберігання біологічного матеріалу, були удостоєні Державної премії України та допомогли вивести процес кріозаморожування на новий рівень: до 96% клітин, збережених із використанням методики, зберігають життєздатність і якість після розморожування та повністю придатні до використання в терапевтичних цілях. Обираючи банк, цікавтеся, який відсоток життєздатних клітин можна буде отримати після розморожування. Крім того, лабораторії забезпечують різну якість біопрепаратів. Наприклад, лабораторія Кріобанку готує екстракт плаценти, який можна використовувати для внутрішньовенного застосування – на відміну від більшості інших банків пуповинної крові, що пропонують пацієнтам тільки препарат для зовнішнього застосування.
  7. Досвід застосування збережених стовбурових клітин. Збережені стовбурові клітини вкладники банку пуповинної крові можуть використовувати на свій розсуд як з метою лікування серйозних захворювань, так і в рамках антивікової терапії або в косметологічних програмах. Перш ніж укладали договір з кріобанком, важливо знати, чи є досвід застосування біопрепаратів зі збережених у ньому стовбурових клітин. Якщо він є, банки це не приховують, адже кожне застосування біопрепарату – великий “плюс” не тільки для його репутації, але також предмет гордості співробітників та підтвердження якості роботи науково-дослідного колективу кріобанку. Наприклад, Банк пуповинної крові Інституту клітинної терапії ще в 2008 році отримав дозвіл Міністерства охорони здоров’я України на участь у клінічних дослідженнях із застосуванням стовбурових клітин. Це означає, що вже 11 років Кріобанк надає клітинні та тканинні препарати клінікам та медичним центрам, які беруть участь у дослідженні новітніх методів лікування важких захворювань.
  8. Можливість використання препарату на власній медичної базі. Щоб запропонувати пацієнтам послуги не тільки зі зберігання стовбурових клітин, але і з їх застосування, недостатньо бути просто сховищем біологічного матеріалу. Банк пуповинної крові в ідеалі повинен бути частиною великої науково-дослідної та клінічної структури, в рамках якої пропонуються різні види медичної допомоги. Важливо, щоб для лікування стовбуровими клітинами не довелося їхати за кордон, хоча перевезти препарат для проведення терапії в іншій країні можливо, в усякому разі таку можливість надає Банк пуповинної крові Інституту клітинної терапії. Наявність сертифікації ISO, членство в міжнародних організаціях – це додаткова впевненість в тому, що біологічний матеріал, оброблений і підготовлений у Кріобанку Інституту клітинної терапії візьмуть до використання зарубіжні клініки.

Яким може бути банк пуповинної крові

Стовбурові клітини пуповинної крові та плаценти збирають у більшості країн світу. Багато держав підтримують роботу двох типів банків пуповинної крові: публічних (громадських) і сімейних. Серед них США, Німеччина, Велика Британія, Польща та безліч інших. У деяких країнах працюють тільки публічні банки, в деяких (як в Україні) свої послуги пропонують тільки сімейні банки стовбурових клітин.

Публічні або громадські банки займаються зберіганням пуповинної крові, зібраної в якості благодійного внеску: фактично, батьки при народженні дитини віддають пуповинну кров на благо суспільства. Інформація про зразки вноситься в Міжнародний реєстр гемопоетичних стовбурових клітин, який використовується для пошуку донорських стовбурових клітин. Робота громадських банків пуповинної крові підтримується за рахунок державного фінансування, а також завдяки коштам різних фондів і організацій. Внесок, який батьки роблять, віддаючи безоплатно пуповинну кров на зберігання в такий банк, також є в певному сенсі благодійністю. Адже стовбурові клітини їхньої дитини можуть бути використані при лікуванні будь-якої людини, якій вони підійдуть і яка потребуватиме трансплантації. Перевага публічних банків у тому, що вони постійно поповнюють кріосховище донорським матеріалом із різними імунними характеристиками. Насамперед існування такої системи вигідне тим, хто зіткнувся з необхідністю пошуку донора. Але є одна особливість: якщо дитині, кров якої була зібрана для зберігання в публічному банку, знадобляться стовбурові клітини для трансплантації, є ймовірність, що вони вже будуть використані для лікування того, кому клітини знадобилися раніше. У такому випадку трансплантат для дитини будуть підбирати в тому ж публічному банку, де зберігався її біологічний матеріал.

Сімейні банки пуповинної крові зберігають біологічний матеріал у межах договору з батьками дитини, пуповинна кров (а також пуповина і плацента) якої була зібрана при народженні. Виділені і збережені стовбурові клітини є особистим внеском сім’ї, і користується ними теж тільки сім’я, яка уклала договір. Батьки або сама дитина після повноліття можуть дозволити донорське використання біологічного матеріалу, але в будь-якому випадку для власних потреб стовбурові клітини будуть зберігатися в кріобанку стільки, скільки передбачає договір і надходить оплата за зберігання. У тих країнах, де є публічні банки пуповинної крові, користуються популярністю і сімейні банки. Адже багато хто хоче зберегти саме аутологічні клітини (тобто, власні), адже їхнє застосування з метою лікування не пов’язане з ризиком імунної невідповідності.

На сайті https://parentsguidecordblood.org/ ви можете дізнатися, які банки пуповинної крові – публічні, сімейні або ті й інші, пропонують свої послуги в різних країнах світу. Ресурс дає можливість ознайомитися з рівнем акредитації банку стовбурових клітин, місцем розташування лабораторії, цінами. Дані про кількість трансплантацій, на жаль, ресурс надає неточно, ціни також вимагають уточнення безпосередньо на сайті банку пуповинної крові. Вартість збору та зберігання пуповинної крові, плаценти й пупкового канатика в Кріобанку ви можете точно порахувати за допомогою зручного калькулятора.