Зі стовбурових клітин українські вчені створили біоімпланти для операцій на серці

Однією з найактуальніших проблем дитячої кардіохірургії є лікування дітей з вродженими вадами клапанів серця. Маленькі пацієнти з цією патологією потребують декількох хірургічних втручань, оскільки імплантований їм штучний клапан не росте разом з дитиною і потребує заміни по мірі росту малюка. Найбільш амбіційною мрією кардіохірургів і біотехнологів є створення біологічного клапана, який би після операції ріс разом з пацієнтом. І вперше у світі українські вчені створили імплант, який більше не потребує заміни, бо здатен рости і змінюватися разом з організмом дитини. Це важливо і для дорослих з вадами клапанного апарату серця. 

“Ноу-хау” українські лікарі презентували на Міжнародному медичному форумі в Києві. 

Зараз українські кардіологи випробовують нову навіть для світу технологію. В лабораторії в Києві можна побачити модель людського серця. Пульсує як справжнє серце, хоча його клапан створено з перикарду бика. Досі цією тканиною замість штучної заміняли частини серця. Але за словами Дмитра Глюми, начальника відділу медичних виробів підприємства-виробника імплантів, недоліки клапанів серця, створених з перикарду бика – те, що вони недовговічні, зношуються і кальцифікуються. 

Тепер ж винайдено інший варіант для трансплантації – кілька років напруженої роботи лікарів, фізиків та біологів і Дмитро Грєков, кардіолог-перфузіолог Науково-практичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України продемонстрував знімальній групі клапоть тканини, вирощеної зі стовбурових клітин. З цієї тканини кардіохірурги зможуть змоделювати мініатюрний клапан, стулку чи потрібний фрагмент серця,  які будуть рости разом з дитиною.

Щоб отримати потрібний фрагмент серця, клітини пуповинної крові чи жирової тканини поміщають у зшитий трафарет, який протягом півтора місяця обросте тканинами  і перетвориться у потрібний імплант. Зі стовбурових клітин у світі вже навчилися створювати сухожилля, жовчеві і сечові міхури. Але серце на багато складніша структура. 

Винахід українські медики вже перевірили на вівці, щоправда першою твариною довелося пожертвувати ради науки. Через 6 місяців, які вівця благополучно прожила з новим клапаном, створеним зі стовбурових клітин, тварину зарізали, щоб подивитися як прижився вживлений імплант. Як говорить професор Ілля Ємець, директор Науково-практичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України, такого успіху він не очікував. Тепер лікарі планують пересадити живий кардіоімплант людині. І на цьому команда вітчизняних вчених не збирається зупинятися, їх мета – виростити ціле серце. 

За матеріалами: https://www.segodnya.ua/

В Україні з 2003 р. зберегти пуповинну кров та інші перинатальні тканини (плацента, пуповина) можна в першому та єдиному ISO-акредитованому Кріобанку Інституту клітинної терапії. Пуповинна кров вже понад 30 років успішно застосовується у світі як джерело стовбурових клітин для лікування злоякісних та генетично обумовлених захворювань крові, а також в регенеративній терапії патології серцево-судинної системи, лікуванні аутизму, дитячого церебрального паралічу, захворювань печінки, остеоартрозу та інших хвороб. Можливість використання стовбурових клітин пуповинної крові в Україні для створення біопротезів клапанів серця та інших імплантів значно розширює терапевтичні можливості для пацієнтів та спектр застосування збереженого в Кріобанку біоматеріалу.