Стовбурові клітини пуповини у лікуванні коронавірусної пневмонії

Пневмонія (запалення легень), викликане коронавірусом, – це нове інфекційне захворювання, відоме з кінця 2019 року, що характеризується лихоманкою, сухим кашлем, стисканням у грудях. У тяжких випадках коронавірусна пневмонія швидко призводить до дихальної недостатності. Характерною особливістю захворювання є бурхлива запальна відповідь. Специфічного лікування коронавірусної інфекції поки що не розроблено. Численні публікації висвітлюють випадки успішного лікування коронавірусної пневмонії мезенхімальними стовбуровими клітинами. Останні  виділяють з пуповини, плаценти, пуповинної крові, кісткового мозку, жирової тканини, пульпи зубів. Механізм терапевтичної дії мезенхімальних стовбурових клітин полягає в їх здатності пригнічувати запальний процес. 

На сьогоднішній день в  офіційній міжнародній базі клінічних досліджень зареєстровані клінічні випробування мезенхімальних стовбурових клітин пуповини та пульпи зубів.

З 14 лютого 2020 року лікарня в м. Ухань (Китай) ініціювала клінічне дослідження з лікування гострої коронавірусної пневмонії мезенхімальними стовбуровими клітинами пупкового канатика. Це рандомізоване паралельне  плацебо-контрольоване дослідження. 

Пацієнтам з гострою коронавірусною пневмонією на тлі симптоматичного лікування здійснять 3 введення мезенхімальних стовбурових клітин,  виділених з пуповини людини. Пацієнтів спостерігатимуть 96 тижнів. Через 28 днів оцінять показник виживання та в ході дослідження визначатимуть маркери функціональної активності органів, рівень С-реактивного білка, що вказує на інтенсивність запального процесу, інші маркери запалення, маркери інфекцій, рівень прокальцитоніну, кількість лімфоцитів, співвідношення між Т-лімфоцитами-хелперами та Т-супресорами, можливі побічні дії.

В описаному дослідженні можуть взяти участь хворі з COVID 19, віком 18-65 років, а в іншому клінічному дослідженні, яке теж передбачає введення мезенхімальних стовбурових клітин пуповини і проводиться в Китаю, лікуватимуть хворих віком 17-75 років.  

За матеріалами: https://clinicaltrials.gov

Перший в Україні ліцензований кріобанк пуовинної крові, інших тканин та клітин людини, створений в 2003 р. при Інституті клітинної терапії, надає послуги довготривалого зберігання мезенхімальних стовбурових клітин пуповини та плаценти, зібраних при народженні дитини, у відповідності з міжнародними протоколами.