Зберігати чи не зберігати плаценту після пологів?

З перших тижнів вагітності в організмі майбутньої мами формується унікальний ендокринний орган – плацента. Саме завдяки їй за допомогою пуповини забезпечується взаємозв’язок організмів матері і плоду. Плацента підтримує функціонування і живлення організму, що розвивається. Після появи дитини на світ плацента відторгається організмом жінки як непотрібна, “народжуючись” приблизно через 10-30 хвилин після появи на світ дитини. Раніше плаценту, що виконала свою важливу роль, як правило, утилізували. Однак сьогодні досить часто породіллі висловлюють бажання зберегти її клітини та екстракт.

Плацента під час вагітності: переоцінити значення неможливо

Плацента – унікальний тимчасовий орган, що формується в організмі жінки після зачаття. Вона в прямому сенсі слова зростає разом з дитиною. Про важливість цього органу каже завідувачка пологового відділення Хмельницького міського перинатального центру Лариса Михайлівна Мокрицька: “Насамперед плацента необхідна для транспортування кисню і поживних речовин від матері до плоду. Також вона виконує імунну і захисну функції, оберігаючи малюка від токсинів, шкідливих мікроорганізмів і збудників інфекцій. Усіі вагітні та жінки, які вже народжували, знають, що лікарі-акушери приділяють особливу увагу стану плаценти, регулярно відстежують ступінь її зрілості, щоб виключити можливі ризики для виношування плода”.

Плацента в процесі пологів

Процес пологів умовно можна розділити на три етапи. Перший – розкриття шийки матки, другий – народження малюка, третій – відторгнення плаценти. Якщо плацента з різних причин не відторгається сама, лікарі допомагають їй «народитися». Після вилучення плаценту ретельно оглядають, перевіряючи цілісність її тканин. Лариса Мокрицька пояснює, що найменші шматочки плацентарної тканини, що залишилися в матці, можуть призвести до непередбачених ускладнень, кровотеч та інфекційних захворювань. Тому лікарям необхідно упевнитися в тому, що плацента ціла, а її поверхня не має дефектів і ушкоджень.

Найчастіше після пологів плацента утилізується, як непотрібна, але все частіше за бажанням породіллі її поміщають в стерильний контейнер для зберігання. Наприклад, в одному лише Хмельницькому перинатальному центрі щорічно 20-30 жінок вирішують зберегти плаценту – такі дані наводить завідуюча пологовим відділенням центру Лариса Мокрицька.

.

Плацента після пологів: цінність і можливості застосування

Протягом вагітності тканини плаценти пропускають через себе безліч корисних речовин: вітаміни, мінерали, білки, амінокислоти, глікозаміноглікани. Сучасні технології дозволяють отримати цінні речовини і зберегти їх у вигляді сконцентрованого екстракту на довгі роки. Крім того, тканина плаценти містить мезенхімальні стовбурові клітини, які також можна виділити і зберегти в Кріобанку для подальшого використання.

Щоб зберегти екстракт і клітини плаценти після пологів, необхідно в третьому триместрі вагітності укласти договір на збір і зберігання перинатальних тканин з Кріобанком. Договір може передбачати як збір і зберігання всіх біологічних матеріалів, які раніше утилізували після пологів (пуповинну кров, плаценту і пуповину), так і тільки пуповинну кров. Крім того, в договорі можна передбачити, які саме препарати будуть виготовлені з плаценти – тільки екстракт або також препарат мезенхімальних стовбурових клітин.

Як зберігають клітини та екстракт плаценти

Після пологів зібрана плацента доставляється в Кріобанк для подальшої обробки та зберігання. Виготовлені з плаценти препарати (стовбурові клітини або екстракт плаценти) успішно застосовують для:

  • лікування низки важких захворювань (докладніше читайте тут
  • відновлення організму після травм, операцій, хвороб
  • в anti-age терапії – для омолодження шкіри та організму в цілому 

Зокрема, стовбурові клітини плаценти допомагають у терапії ускладнень цукрового діабету, вірусних гепатитів В і С, захворювань суглобів, безпліддя. Широку сферу застосування має і екстракт плаценти. Він використовується в косметології, регенеративній медицині, травматології. Багато жінок хочуть зберегти екстракт плаценти, знаючи саме про його здатність продовжувати молодість і красу шкіри.

Можливість зберегти плаценту буває лише один раз – одразу після народження дитини. Рішення про збір та зберіганні цього джерела унікальних стовбурових клітин і цілющого екстракту необхідно прийняти заздалегідь, щоб у найвідповідальніший момент не думати про те, що цінний біологічний матеріал буде втрачено. Якщо ви укладете договір з Кріобанком, зможете зосередитися на народженні малюка і турботах про нову людину. Про зберігання біологічних матеріалів подбає Кріобанк.