15 листопада – Всесвітній День пуповинної крові

Цінність крові, що залишається в пуповині після народження дитини, на сьогодні офіційно визнана міжнародною медичною спільнотою і підтверджується понад 40 000 трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин, виділених з цього біоматеріалу, для лікування хвороб. Проте, тонни пуповинної крові щорічно у світі утилізовуються разом з іншими медичними відходами, і причина цьому не лише висока вартість кріоконсервування стовбурових клітин, але й  банальне незнання про те, що ця кров може рятувати життя. Саме тому 15 листопада відзначається Всесвітній День пуповинної крові.

Мета Всесвітнього Дня пуповинної крові – підвищити обізнаність майбутніх батьків, лікарів, громадських організацій та уряду всіх країн щодо можливостей довготривалого зберігання та клінічного застосування пуповинної крові та препаратів виготовлених з неї.

На сьогодні в медицині пуповинна кров застосовується наступних аспектах:

  • трансплантати гемопоетичних та мезенхімальних стовбурових клітин
  • культивовані гемопоетичні та мезенхімальні стовбурові клітини
  • препарати плазми («штучна сльоза» та ін)
  • Т-лімфоцити (для знищення злоякісних клітин)
  • тромбоцитарний гель (для лікування ран)
  • для отримання iPS-клітин

І вчені продовжують відкривати нові, раніш невідомі, лікувальні властивості пуповинної крові.

Кріобанк  Інституту клітинної терапії підтримує Всесвітній день обізнаності про пуповинну кров і пропонує згадати основні події з історії застосування цього цінного субстрату в медичній практиці.

1908 р. О.Максимов відкрив гемопоетичну стовбурову клітину.

1933 р.  В Україні М.С. Малиновським виконана одна з перших у світі трансфузій пуповинної крові для компенсації крововтрати.

1956 р. Доннал Томас, у майбутньому Нобелівський лауреат, виконав першу у світі успішну транспланацію гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку для лікування лейкозу.

1974 р. Датський учений С. Кнудтзон довів, що пуповинна кров містить такі ж стовбурові клітини, як і кістковий мозок.

1970-1980-і рр. Халь Броксмеєр (США) довів придатність пуповинної крові для застосування в онкогематології замість кісткового мозку.

1984 р. В Україні збережено перші в Європі зразки пуповинної крові.

1988 р. В Парижі (Франція) проф. Еліан Глюкман виконала першу у світі трансплантацію гемопоетичних стовбурових клітин пуповинної крові – пацієнт Метью Фероу і зараз насолоджується повноцінним життям.

1992 р. Створено перший у світі банк пуповинної крові при Нью-Йоркському центрі крові в США.

1999 р. Журнал Science назвав відкриття стовбурових клітин третім за важливістю в історії біології.

2003 р. В Україні створено перший кріобанк пуповинної крові при Інституті клітинної терапії.

2006 р. Європейська асоціація з трансплантації крові та кісткового мозку  офіційно визнала пуповинну кров рівнозначною кістковому мозку.

2008 р. Кількість застосувань пуповинної крові у дорослих перевищила цей показник у дітей.

2010 р. Європейська асоціація з трансплантації крові та кісткового мозку  підтвердила рівнозначність пуповинної крові кістковому мозку.

2012 р. Кількість застосувань пуповинної крові у світі перевищила кількість застосувань кісткового мозку.

2013 р. У світі функціонує 480 банків пуповинної крові.

2014 р. Кількість неродинних трансплантацій стовбурових клітин пуповинної крові склала 90% від загальної кількості виконаних операцій.

2016 р. В біобанках світу збережено понад 3 млн порцій пуповинної крові, з яких 650 000 – в публічних і 2,5 млн – у банках сімейного типу.

2019 р. Кількість трансплантацій гемопоетичних ствобурових клітин пуповинної крові перевищила 40 000.