Лікувальні властивості стовбурових клітин при COVID-19

Гостре інфекційне захворювання з переважним ураженням дихальної системи COVID-19, поширеність якого носить характер пандемії, вже забрало понад 500 000 життів у 213 країнах світу. В Україні зареєстровано понад 44 000 випадки COVID-19, з яких понад 19 000 хворих одужало і більше 1 000 померло.

У світі все ще немає специфічного лікування COVID-19, використовується симптоматична терапія, противірусні, протизапальні та імунобіологічні препарати. 

Ще на початку епідемії COVID-19 в Китаю було зафіксовано декілька випадків ефективного лікування коронавірусної пневмонії мезенхімальними стовбуровими клітинами, які спостерігалися й в інших країнах. Тому, на сьогодні в міжнародному реєстрі клінічних досліджень зареєстровано понад 50 клінічних досліджень, в яких вивчається ефективність клітинної терапії в лікуванні COVID-19. Переважно застосовуються мезенхімальні стовбурові клітини пупкового канатика, жирової тканини. Клінічні дослідження, що передбачають введення стовбурових клітин хворим на COVID-19, проводяться в США, Китаю, Бразилії, Йорданії, Пакистані, Ірані, Мексиці, Білорусії, Великобританії, Туреччині, Колумбії, Німеччині, Іспанії, Данії, Канаді, Єгипті, Франції, Італії.

Основні патологічні ознаки COVID-19 – це розвиток так званого гострого респіраторного дистрес-синдрому (дихальної недостатності) внаслідок тяжкого запалення легень та формування в них гіалінових мембран, тобто сполучної тканини, що робить неможливим ефективний газообмін. 

Лікувальний ефект мезенхімальних стовбурових клітин полягає в зменшенні інфільтрації легень активованими імунокомпетентними клітинами, що виділяють численні прозапальні речовини (цитокіни) та запобіганні набряку легень, регуляції функції Т- та В-лімфоцитів. Мезенхімальні стовбурові клітини також стимулюють фагоцитоз – “пожирання” власними імунними клітинами мікроорганізмів та мертвих клітин, що сприяє очищенню легень, нормалізують цитокіновий профіль. Мезенхімальні стовбурові клітини  сприяють відновленню капілярної сітки легень, пригнічують ріст бактерій, підвищують вміст АТФ, тобто “енергії” в альвеолах.

Терапевтичні ефекти мезенхімальних стовбурових клітин у лікуванні пневмонії, викликаної вірусом SARS-CoV-2,  можна узагальнити як:

  • Протизапальні;
  • Протибактерійні;
  • Противірусні;
  • Антиапоптичні;
  • Стимуляція очищення альвеолярної рідини;
  • Зменшення розвитку фіброзу легень;
  • Стимуляція регенерації легеневої тканини.

В Україні Інститут клітинної терапії розробив протокол лікування COVID-19 з використанням мезенхімальних стовбурових клітин плаценти та пупкового канатика. Клітинні препарати виготовляються на базі першого та єдиного в Україні ISO-акредитованого кріобанку Інституту клітинної терапії згідно міжнародних стандартів.

За матеріалами: clinicaltrials.gov, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7232924/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7197031/ та дані Асоціації кріобанків.