Новини Всесвітнього конгресу з пуповинної крові Cord Blood Connect

Вже доброю традицією стало проведення що осені в США Всесвітнього конгресу з пуповинної крові Cord Blood Connect під егідою авторитетної міжнародної організації Cord Blood Association, членом якої є Кріобанк Інституту клітинної терапії. Не винятком став і 2020 рік, але через пандемію COVID-19 всесвітньовідомі експерти галузі біобанкінгу та клінічного застосування пуповинної крові, лікарі-практики та представники індустрії зустрілися на  онлайн-платформі. Тим не менше, Конгрес був плідним, а ми познайомимо вас з останніми досягненнями галузі, які були представлені на Cord Blood Connect 10-го та 17-го вересня 2020 р.

Надзвичайно цікавими були роботи з університету Дьюка (США). Зокрема, робота Hyunjung Min та співавторів, присвячена терапевтичним можливостям мезенхімальних стовбурових клітин пуповини у лікуванні неврологічних захворювань. Вченими показано протизапальний ефект мезенхімальних стовбурових клітин, тож практичне значення даної роботи не лише в  створенні нових підходів до лікування розсіяного склерозу, але й вивченні протизапальної дії мезенхімальних стовбурових клітин взагалі, що важливо і для лікування COVID-19.

Arjun Saha та співавтори також з університету Дьюка (США) створили клітинний препарат DUOC-01 з пуповинної крові, що містить клітини, схожі до макрофагів. В дослідженнях на мишах було показано, що препарат пуповинної крові сприяє відновленню мієлінових оболонок нервів, що поражаються, зокрема, при розсіяному склерозі. Препарат вже застосовується для лікування людей, хворих на лейкодистрофію, в рамках 1 фази клінічного дослідження.

Rachel Hollowell та співавтори з університету Дьюка (США) вивчали побічні реакції інфузій пуповинної крові. Спостереження охопило дітей з неврологічними захворюваннями, що лікувалися в університеті Дьюка. Пацієнтам застосовувалися власні стовбурові клітини пуповинної крові або від сиблінгів (братів чи сестер), сумісні за системою HLA. Небажані реакції на інфузію виникали лише у 10% дітей, але ці посттрансфузійні ускладнення були незначними, і їх вдалося взяти під контроль. Таким чином вчені зробили висновок про безпечність застосування пуповинної крові, зокрема у дітей з неврологічними захворюваннями.

Група вчених з університету Монашу (Австралія) Tayla Penny та співавтори в експериментальних дослідженнях на щурах з гіпоксично-ішемічним ураженням головного мозку, яке у людей призводить до дитячого церебрального паралічу та аутизму,  показали значний терапевтичний ефект багатократного застосування пуповинної крові, а саме запобігання зниженню маси головного мозку, зменшення запалення в центральній нервовій системі та поведінкових розладів. За даними вчених, багатократні інфузії пуповинної крові ефективніші, ніж одинарні.

Einat Galamidi-Cohen в співавторстві з дослідниками з Ізраїлю та США  на основі проведених досліджень зробили висновок, що вік донора впливає на результат трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин. Таким чином, застосування пуповинної крові може запобігти ускладненням, що мають місце при застосуванні гемопоетичних стовбурових клітин немолодих донорів.

Belen Alvarez-Palomo та співавтори з Іспанії розглянули можливість культивування клітин ендотеліальних попередників пуповинної крові з можливістю їх подальшого клінічного застосування. Адже, як відомо, пуповинна кров, крім гемопоетичних та мезенхімальних стовбурових клітин, містить клітини ендотеліальні попередники, перспективні для клітинної терапії та біоінженерії, зокрема відновлення судин та кісток, створення штучних судинних структур чи лікування ран. Вченими розроблено ефективний протокол виділення клітин ендотеліальних попередників із замороженої пуповинної крові.

Frances Verter та Pedro Silva Couto з авторитеної освітньої організації в галузі біобанкінгу пуповинної крові опублікували роботу, присвячену застосуванню перинатальних тканин у лікуванні COVID-19. Так, лише в першій половині 2020 року у 22 країнах світу було зареєстровано 111 клінічних досліджень, в яких для лікування COVID-19 застосовувалася клітинна терапія. В більшості випадків використовуються мезенхімальні стовбурові клітини. У 79% випадків застосовуються мезенхімальні стовбурові клітини перинатальних тканин (пуповина, плацента).

Ngaire Elwood та співавтори з Австралії опублікували працю про підвищення актуальності застосування пуповинної крові в умовах пандемії COVID-19. Пандемія COVID-19, як виявилося, негативно вплинула на доступність та транспорт трансплантатів кісткового мозку, тоді як кріоконсервовані трансплантати пуповинної крові негайно готові до застосування, і можуть транспортуватися в замороженому стані. Відзначено, що трансплантаційна активність, пов’язана із застосуванням пуповинної крові, значно зросла в 2020 році порівняно з аналогічним періодом 2019 року, особливо в Австралії.

Праці, представлені на Всесвітньому конгресі з пуповинної крові Cord Blood Connect, вкотре підтверджують цінність перинатальних тканин (пуповинна кров, пуповина, плацента) як джерел стовбурових клітин різних популяцій, актуальність їх довготривалого зберігання та постійне розширення можливостей їх терапевтичного застосування.

Джерело: https://stemcellsjournals.onlinelibrary.wiley.com/toc/21576580/2020/9/S1