Пуповинна кров при кесаревому розтині: чи можливо зберегти?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кесарів розтин – одна з найпоширеніших у світі операцій. У деяких країнах кількість розроджень таким способом перевищує природні пологи – наприклад, у Бразилії, за деякими даними, понад 50% пологів проводяться шляхом кесаревого розтину. У США в середньому понад 30% дітей народжуються в результаті кесаревого розтину, в Україні цей показник становить близько 25%.

Чому кесарів розтин роблять так часто?

Частина жінок вважає, що пологи шляхом кесаревого розтину – одне з благ цивілізації, яким гріх не скористатися: можна з певною точністю запланувати дату пологів, уникнути болю під час переймів і пологів, знизити ймовірність ускладнень для дитини. У деяких країнах на цю операцію буквально “мода” – пацієнтки просять лікарів призначити їм кесарів розтин. Інші вагітні впевнені, що фізіологічні пологи – кращий спосіб розродження, і готові впоратися з багатогодинним болем, аби тільки дитина з’явилася на світ природним шляхом. Однак кваліфікований акушер-гінеколог повинен покладатися при виборі тактики ведення пологів на міжнародні та національні протоколи, а вони наказують проведення операція кесаревого розтину тільки в певних випадках, пов’язаних з ризиками для життя матері або дитини. Якщо немає протипоказань до природних пологів, лікар і майбутня мама, як правило, налаштовані саме на таку тактику їх ведення.

Кесарів розтин проводять планово або екстрено. Для планової операції існують певні показання. Про їхню наявність відомо під час ведення вагітності та підготовки до пологів. Це:

  • невідповідність розмірів голівки дитини і таза матері (вузький таз)
  • неправильне положення плода в період перед пологами
  • передлежання плаценти
  • офтальмологічні захворювання у матері (ризик відшарування сітківки, ймовірні наслідки підвищення внутрішньоочного тиску)
  • ВІЛ-інфекція, генітальний герпес у матері
  • захворювання серцево-судинної системи
  • неспроможність рубця після попереднього кесаревого розтину, а також деякі інші фактори, які лікар може оцінити в період підготовки до пологів

Всупереч поширеній думці, багатоплідна вагітність, а також вагітність в результаті екстракорпорального запліднення, не є показаннями до кесаревого розтину.

Рішення про проведення екстреного кесаревого розтину лікар акушер-гінеколог приймає безпосередньо в момент пологів. Показань до ургентної операції багато, і всі вони пов’язані із загрозою життю матері або дитини, яка виникла в процесі пологів.

Важливо пам’ятати, що кесарів розтин робиться не “за бажанням”, а виключно за потребою. Однак не варто вважати негативною тенденцією, яка свідчить про відносно велику кількість кесаревих розтинів зараз у порівнянні з практикою 20-30-річної давнини: правильно прийняті рішення щодо проведення операції – одна з причин зниження показників материнської та дитячої смертності.

Чи можна зібрати пуповинну кров при кесаревому розтині?

Пуповинну кров, а також плаценту і пуповину можна зібрати та зберегти при будь-якому способі розродження. При цьому рішення про те, чи проводити збір, завжди залишається за лікарем, який веде пологи: якщо виникає ситуація, пов’язана із загрозою життю матері або дитини, лікарі та медперсонал будуть займатися порятунком пацієнтів, а не збором крові. На щастя, такі випадки є рідкістю, адже завдяки сучасним методам діагностики багато ускладнень вдається прогнозувати і їм запобігти. Тому забір пуповинної крові та плаценти проводять як при плановому, так і при екстреному кесаревому розтині.

При кесаревому розтині відсікання пуповини проводиться відповідно до регламенту, наведеному в міжнародних та національних протоколах, який передбачає для цього певний час. Після відсікання в пуповині міститься кількість пуповинної крові, достатня для збору, обробки і виділення стовбурових клітин.

Плаценту і пуповину також можна зібрати після операції кесаревого розтину, як і при природних пологах. В обох випадках лікарі керуються протоколами, які описують процес збору всіх біологічних матеріалів, тож спеціальної підготовки фахівці не потребують. Незалежно від того, чи заплановано кесарів розтин або природні пологи, жінці слід лише нагадати лікареві про те, що у неї підписаний договір з Кріобанком на збір і зберігання пуповинної крові. Пам’ятайте, що ця послуга не передбачає додаткової плати в пологовому будинку, жінці також не потрібно купувати будь-які матеріали або стерильні ємності: все необхідне Кріобанк доставляє в пологовий будинок, де заплановані пологи, за 10-14 днів до запланованої дати пологів, разом з термоконтейнером, в якому зібраний біологічний матеріал кур’єр доставить до лабораторії Кріобанку. Про те, як відбувається обробка пуповинної крові, ви можете прочитати тут. Якщо ви плануєте зберегти не тільки стовбурові клітини пуповинної крові, але також клітини та екстракт плаценти, обов’язково ознайомтеся  з тим, як обробляються ці біологічні матеріали.

Чи впливає спосіб розродження на вартість збору пуповинної крові?

Ні, вартість збору біологічного матеріалу залишається незмінною, незалежно від того, якими були пологи: природними або шляхом кесаревого розтину. Підрахувати вартість послуг зі збирання та зберігання пуповинної крові, плаценти і пуповини ви можете за допомогою зручного калькулятора на нашому сайті.

Яку б тактику пологів не планував ваш лікар, пам’ятайте, що момент народження дитини – це єдина можливість забезпечити її цінними стовбуровими клітинами різних типів на майбутнє. Вже зараз їх застосовують у лікуванні понад 100 захворювань, причому в переліку є і досить поширені – наприклад, остеоартроз, судинні ускладнення цукрового діабету, вірусні гепатити В і С, хронічна ішемія нижніх кінцівок, ішемічна хвороба серця та інші захворювання. Зберігши стовбурові клітини пуповинної крові і плаценти сьогодні, ви подаруєте своїй дитині унікальні ліки від багатьох хвороб, якими вона зможе скористатися в будь-якому віці.