
Згадайте, що зазвичай зберігають у родині після народження малюка: бирку з пологового будинку з ім’ям і часом народження, шматочок висохлої пуповини, перше зрізане пасмо волосся, перші капці, першу ложечку… Авжеж, усе це нагадує важливі й приємні моменти, але, на жаль, ніяк не страхує дитину від проблем зі здоров’ям. Менш сентиментальна, але більш практична альтернатива – зберегти пуповину та інші біологічні матеріали, що містять цінні стовбурові клітини, в кріобанку. Довірені професіоналам, вони довгі роки будуть служити надійною страховкою для дитини, а в майбутньому, за необхідності, можуть врятувати їй життя.
Візочок, одяг, договір на зберігання біологічних матеріалів…
Перед появою на світ малюка в кожній родині багато турбот. Потрібно підготувати кімнату, де буде новонароджений з мамою, купити ліжечко, візочок, ванночку, крихітні одежинки, що розчулюють більшість мам… Це знають і роблять всі сім’ї. І все частіше в набір дитячого “приданого” потрапляє чарівний договір: угода, підписана батьками з кріобанком. Саме в кріобанк після появи на світ малюка потрапить все найцінніше, що залишиться після його народження: пуповинна кров, плацента і пуповина. Тільки маючи на руках такий договір, майбутня мама може бути спокійна, що справді зробила для свого малюка все. Адже зберігши ці біологічні матеріали, вона забезпечила дитину її власними стовбуровими клітинами, які в будь-який момент, в будь-якому віці можуть знадобитися для лікування різних, зокрема дуже важких захворювань.
Одразу після народження малюка часто збирають і зберігають пуповинну кров – така практика існує в світі вже близько 30 років. Але все ж краще передбачити в договорі з кріобанком також збір і зберігання плаценти і пуповини. Усі ці біологічні матеріали містять стовбурові клітини. Існують різні види стовбурових клітин, вони мають різні показання до застосування і чинять різну дію. Крім того, плацента може бути оброблена кількома способами, завдяки чому з неї отримують не тільки стовбурові клітини, а й цінний екстракт. Ми розповімо докладніше про особливості кожного біологічного матеріалу та перспективи його застосування. Ця інформація допоможе кожній родині зробити вибір на користь збереження одного або кількох джерел стовбурових клітин.
Для чого використовують стовбурові клітини пуповинної крові
Пуповинна кров – біологічний матеріал, який найчастіше збирають та зберігають після народження дитини. Вона є одним із джерел гемопоетичних стовбурових клітин – тих, які диференціюються в клітини крові. Через здатність “перетворюватися” на різні види клітин, повністю приймаючи на себе їхні функції, гемопоетичні стовбурові клітини називають універсальними. Вони застосовуються при злоякісних хворобах крові, зокрема, лейкозах і лімфомах, при важких вроджених імунодефіцитах, мієлодиспластичному синдромі, інших захворюваннях, які важко піддаються лікуванню. Ці клітини часто отримують з кісткового мозку донора, проте альтернативою в багатьох випадках можуть служити саме гемопоетичні стовбурові клітини пуповинної крові.
Крім того, пуповинна кров містить ендотеліальні клітини-попередники, перспективні в лікуванні захворювань судин, а також дуже маленькі клітини, подібні ембріональним, здатні відновлювати пошкоджені тканини.
Використовувати можна як донорські клітини пуповинної крові, так і аутологічні, тобто, власні, виділені з пуповинної крові при народженні та збережені в кріобанку. Можливість застосування аутологічних клітин пуповинної крові надзвичайно важлива, адже знайти сумісного донора клітин кісткового мозку для трансплантації при злоякісних захворюваннях крові дуже важко. У деяких випадках шанси складають 1:1000000, особливо якщо донорські клітини потрібні дитині від батьків з різних етнічних груп. До речі, змішане етнічне походження є одним із показань для збору і зберігання пуповинної крові – зберегти клітини при народженні дитини рекомендується етнічно і расово змішаним сім’ям, бо в разі потреби знайти донора стовбурових клітин кісткового мозку для дитини складно.
Не забувайте, що збір пуповинної крові та інших біологічних матеріалів після народження дитини є простою, безболісною і безпечною процедурою – на відміну від забору кісткового мозку, болючої та важкої для донора операції.
Крім захворювань крові, стовбурові клітини пуповинної крові також застосовуються при інших патологіях:
- генетично обумовлених хворобах метаболізму
- вродженій анемії, зокрема, при серповидноклеточній анемії
- апластичній анемії
- первинних (вроджених) імунодефіцитах
Тривають клінічні дослідження, в рамках яких стовбурові клітини пуповинної крові трансплантують при ДЦП, ішемії головного мозку, аутизмі, цукровому діабеті 1 і 2 типу, хворобі Крона, гострому панкреатиті, критичній ішемії кінцівок і багатьох інших захворюваннях. Як перспективний засіб лікування раку зараз активно досліджуються генетично модифіковані Т-лімфоцити пуповинної крові. Крім того, зі стовбурових клітин пуповинної крові отримують так звані iPS-клітини, що мають необмежений потенціал у лікуванні багатьох захворювань (за їх відкриття в 2012 році вчені Сінья Яманака (Японія) і Джон Гердон (Великобританія) здобули Нобелівську премію в галузі медицини і фізіології) .
Важливо: якщо ви зберегли пуповинну кров своєї дитини в кріобанку, то забезпечили її індивідуальними, на 100% відповідними за критерієм імунного відповідності унікальними ліками, які можуть бути використані в будь-якому віці при багатьох важких захворюваннях. Наявність такого “депозиту” в кріобанку – це гарантія того, що в разі необхідності не доведеться шукати донорські клітини, які організм не відторгне. Також існує ймовірність імунної подібності клітин пуповинної крові з рідними дитини, біологічний матеріал якої був збережений. Зокрема, це рідні брати і сестри, з меншою ймовірністю – хтось із батьків. Клітини також можуть підійти як донорські чужій людині, яка не є родичем донора. Саме тому в деяких країнах працюють не тільки сімейні банки пуповинної крові, що зберігають “внески” для особистого використання сім’ї, а й публічні банки, в які батьки новонароджених віддають пуповинну кров як благодійний внесок. Потрапивши до спеціального Реєстру, донорські клітини можуть бути використані для будь-якої людини – дитини або дорослого – що потребує трансплантації. Як ми вже писали, в Україні функціонують тільки сімейні банки пуповинної крові, серед яких – лідер в сфері клінічного застосування стовбурових клітин, Кріобанк Інституту клітинної терапії.
Пуповинна кров також містить мезенхімальні стовбурові клітини.
Навіщо зберігати пуповину після народження
Звичайно, йдеться не про засохлий шматочок пуповини, яку деякі мами дбайливо зберігають поруч з биркою з ім’ям дитини з пологового будинку. Мова про пупковий канатик, який після перерізання раніше потрапляв під утилізацію разом з плацентою, про яку читайте далі. Зараз пуповину можна зберегти одразу після пологів для подальшого виділення з неї стовбурових клітин – гемопоетичних і мезенхімальних. Мезенхімальні стовбурові клітини здатні диференціюватися в клітини кістки, хрящової і жирової тканини, шкіри, судин, клапанів серця, міокарду, печінки. Їх застосовують при аутоімунних захворюваннях (системний червоний вовчак, системна склеродермія, ревматоїдний артрит, васкуліти, розсіяний склероз, хвороба Крона), остеоартриті, в лікуванні діабетичної стопи (важкого ускладнення цукрового діабету), кардіоміопатії, цирозів печінки, травм різного ступеня тяжкості, для нарощування кісткової тканини перед імплантацією в стоматології, а також у багатьох інших випадках, що вимагають відновлення тканини кісток, судин, хрящів.
Збір пуповини не є складним чи небезпечним для мами і малюка, тому ми рекомендуємо зберігати не тільки пуповинну кров, але й пуповину як додаткове джерело мезенхімальних стовбурових клітин. Кріобанк Інституту клітинної терапії зберігає пуповину розділеною на невеликі фрагменти в спеціальному середовищі для кріоконсерсірвування, що дозволяє зберегти життєздатність клітин при тривалому зберіганні при температурі -196˚С.
Плацента – унікальне джерело здоров’я
Плацента в стародавні часи вважалася магічною, її наділяли неймовірними цілющими властивостями, сушили, подрібнювали, прикладали до ран… Овіяна міфами і легендами, вона була бажаним “трофеєм” для магів і чаклунів, тому повитухи, які також вірили в силу цього природного дару, ретельно оберігали плаценту після прийняття пологів. Плацентарними препаратами в давнину заліковували рани воїни, масками з плаценти користувалася Клеопатра, а в зовсім недавньому минулому плаценту ймовірно використовували для створення засобів, за допомогою яких допомагали відновлюватися радянським космонавтам. Сучасній медицині давно відомий унікальний склад плаценти та її дивовижні властивості, які знайшли своє застосування в косметології. Однак останні кілька десятиліть вона використовується не тільки для виготовлення екстракту для омолодження та загоєння тканин, а й для виділення стовбурових клітин. Ми докладно писали про сфери застосування екстракту і клітин плаценти в одній з наших публікацій.
Особливість плаценти в тому, що вона містить велику кількість мезенхімальних стовбурових клітин з низькою імуногенністю, тобто, їх можна застосовувати не тільки для лікування дитини, при народженні якої була збережена плацента і пуповина, але також її рідних. Із плаценти можна отримати і стовбурові клітини, і екстракт, який застосовується в регенеративній медицини, косметології, ендокринній гінекології. При укладанні договору про передачу біологічного матеріалу на зберігання зазначається вид препаратів, запланованих для зберігання: екстракт або стовбурові клітини. Також амниотическая оболонка плаценти в Кріобанку Інституту клітинної терапії використовується для виготовлення трансплантата рогівки, що застосовується в лікуванні кератитів різної етіології – нині тривають клінічні дослідження цієї методики.
У західних країнах плаценту все частіше зберігають після пологів, і ми також рекомендуємо не втраати цю можливість і збільшити терапевтичні можливості для всієї родини за рахунок клітин та екстракту плаценти. Адже завдяки цьому стовбурових клітин з різним потенціалом і різними показаннями до застосування буде більше, можливим стане їхнє багаторазове застосування. Наприклад, екстракт плаценти часто використовують мами в косметологічних і омолоджуючих цілях. Його достатньо багато для того, щоб скористатися екстрактом змогла й дитина. Крім того, весь збережений біологічний матеріал перейде в розпорядження дитини після її повноліття.
Готуючись до народження малюка, батьки можуть не тільки забезпечити йому комфортні умови, любов і турботу, а й подарувати додатковий резерв здоров’я та унікальні ліки, які в разі необхідності допоможуть в боротьбі із захворюванням і дадуть шанс скористатися найсучаснішими можливостями медицини.
Безліч методик лікування захворювань із застосуванням гемопоетичних і мезенхімальних стовбурових клітин зараз проходять клінічні випробування, у лікуванні понад 100 захворювань трансплантація стовбурових клітин вже схвалена, в майбутньому цей перелік буде тільки поповнюватися. Щорічно наука відкриває нові можливості використання цього унікального дару природи. Подаруйте своїй дитині універсальні ліки – її власні стовбурні клітини для збереження здоров’я і довголіття.