Пуповинна кров лікує аутизм

З 70-х років ХХ століття відомо, що пуповинна кров – багате джерело стовбурових клітин, в першу чергу кровотворних (гемопоетичних), що дозволяє її ось уже більше 30 років застосовувати замість кісткового мозку у лікуванні лейкозів. Проте, як було показано вченими, кровотворні стовбурові клітини не лише здатні замінити уражене хворобою кровотворення, вони виділяють численні біологічно-активні речовини, що володіють відновною, імуномодулюючою, протизапальною дією. Саме ці властивості стовбурових клітин обумовлюють їх дедалі ширше застосування в кардіології, неврології, пульмонології, гепатології, ортопедії та травматології.

Упродовж останнього десятиліття різні неврологічні центри світу розробили методи лікування дитячого церебрального паралічу та аутизму з використанням стовбурових клітин пуповинної крові. Зокрема, в Центрі клітинної терапії Marcus та Центрі розвитку мозку та лікування аутизму при університеті Дьюка (США) проводилося клінічне дослідження під керівництвом відомого фахівця галузі д-ра Джоан Куртзберг та Джералдін Даусон, в рамках якого дітям з аутизмом проводилися довенні інфузії пуповинної крові. Вчені вивчали вплив останньої на симптоми аутизму у маленьких пацієнтів. 

В першому такому клінічному  дослідженні було проліковано 25 дітей віком 2-6 років з аутизмом, у 70% з них відзначено клінічне покращення з огляду одного чи більше симптомів захворювання. Відзначене клінічне покращення корелювало з даними електроенцефалографії та магнітно-резонансної томографії. Тому, університет Дьюка спланував наступне клінічне дослідження з вивчення ефективності пуповинної крові у лікуванні аутизму, результати якого вже опубліковані в Журналі педіатрії (Journal of Pediatrics).

В цьому дослідженні було проліковано 180 дітей з аутизмом, віком 2-7 років. Дослідження було рандомізоване, подвійно сліпе, плацебо-контрольоване, проспективне. 

Всі діти отримували лікування стовбуровими клітинами власної або донорської пуповинної крові амбулаторно. Доза стовбурових клітин становила 25 млн клітин на кг маси тіла. 

Аналізуючи ефективність пуповинної крові у лікуванні аутизму, лікарі відзначили, що пуповинна кров мала позитивний вплив не на всі досліджувані показники, але у дітей віком 4-7 років встановлено, що клітинна терапія дозволила досягнути покращення комунікативних навиків, кращого стеження очима та позитивних змін на електроенцефалограмі.

За матеріалами: https://parentsguidecordblood.org/en/news/results-duke-act-study-cord-blood-autism-inside-scoop-dr-kurtzberg

22 липня відзначається Всесвітній День мозку. В цей день у світі проходять численні медичні форуми, на яких фахівці обговорюють актуальні питання неврології та нейрохірургії, а також підвищують обізнаність населення про методи профілактики захворювань головного мозку, можливості їх діагностики та лікування. Клітинна терапія – один з найбільш інноваційних і перспективних методів лікування неврологічних захворювань. Дізнатися більше про можливості лікування неврологічних захворювань стовбуровими клітинами в Україні можна на сайті клініки Інституту клітинної терапії https://www.stemcellclinic.com/therapy/reabilitatsiya-pislya-insultu-i-nevrologichnih-zahvoryuvan/