Ще один препарат стовбурових клітин лікуватиме COVID-19

Біотехнологічна компанія Aspire Health Science, що спеціалізується на створенні та виготовленні клітинних препаратів проходить відповідні процедури в FDA США та Канади для отримання дозволу на застосування препарату стовбурових клітин ACT-20 у лікуванні тяжкої COVID-19-пневмонії. FDA (Food and Drug Administration) – це Управління з нагляду за якістю продуктів харчування та лікарських засобів. ACT-20 – препарат, що містить мезенхімальні стовбурові клітини.

Попередні доклінічні та клінічні дослідження показали, що мезенхімальні стовбурові клітини покращують результати лікування хворих з COVID-19. Терапевтичний ефект мезенхімальних стовбурових клітин при тяжких коронавірусних пневмоніях пояснюють, зокрема, їх здатністю зменшувати “цитокіновий шторм”. Показано, що коронавірус, впливаючи на імунокомпетентні клітини, змушує їх виділяти велику кількість біологічно активних речовин (цитокінів), що володіють прозапальною дією, а їх надлишок і зумовлює тяжкий перебіг пневмонії, пошкодження тканин, розвиток дихальної недостатності. Мезенхімальні стовбурові клітини зменшують виділення прозапальних цитокінів і сприяють відновленню легеневої тканини, також чинять імуномодулюючу дію.

В Україні Інститут клітинної терапії розробив протокол лікування COVID-19 з використанням мезенхімальних стов бурових клітин плаценти. Вже сьогодні в першому і єдиному в Україні ISO-акредитованому Кріобанку Інституту клітинної терапії зберігається близько 300 доз донорських мезенхімальних стовбурових клітин, готових до застосування у хворих на коронавірусну пневмонію.